Artykuły

XI Europejskie Dni Dziedzictwa oraz XLVI Henrykowskie Spotkania Kulturalne

Drukuj

Sprawozdanie

XI Europejskie Dni Dziedzictwa oraz XLVI Henrykowskie Spotkania Kulturalne

W Pałacu Siemczyno już od 2015 r. organizowane są jedne z ciekawszych wydarzeń historyczno-kulturalnych na terenie gminy Czaplinek jakimi są Henrykowskie Spotkania Kulturalne w Siemczynie.

Jest to niepowtarzalna okazja do spotykania się w tym niezwyłkym miejscu ludzi ze środowiska kultury, sztuki, miłośników historii i artystów z całego naszego regionu.

Po wakacyjnej przerwie ponownie powracamy do tradycji organizowania Henrykowskich Spotkań Kulturalnych i, jak rokrocznie we wrześniu, połączyliśmy je z Eurpejskimi Dniami Dziedzictwa, które organizowane są już po raz jedenasty. 18 września br., najpierw w pałacu, a następnie na sali koncertowej zagościło około 130 osób, które miały przyjemność uczestniczyć w tym magicznym i jedynym w swoim rodzaju wydarzeniu.

Na spotkanie przybyła liczna grupa zacnych gości w tym:

- wójt Gminy Ustronie Morskie, pani Bernadeta Borkowska,

- członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego pan Stanisław Wziątek,

- burmistrz Czaplinka pan Marcin Naruszewicz,

- przewodniczący Rady Miejskiej w Czaplinku pan Michał Olejniczak,

- wójt Gminy Rymań pan Mirosław Terlecki,

oraz :

przesympatyczna, niezawodna i wierna nam Publiczność.

Uroczystość rozpoczął prezes HSS Zdzisław Andziak, wygłaszając okolicznościowe przemówienie i witając przybyłych gości. Następnie głos zabrała Gina Malinowski w imieniu artystów i jako kustosz wystawy prac, powstałych podczas IV Międzynarodowego Pleneru Artystycznego w Siemczynie.

Uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z dziełami artystów w niepowtarzalnych przestrzeniach Pałacu Siemczyno. Następnie uczestnicy wydarzeniaprzemieścili się do Zabytkowego Folwarku, by w Sali Kamiennej wziąćudział w oficjalnym otwarciu BALTIC MANORS FESTIVAL „Stare miejsca,nowe życie”.

Wiceprezes Henrykowskiego Stowarzyszenia w SiemczynieBogdan Andziak zapowiedział wystąpienie pana Mirosława Terleckiego, członka zarządu Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. Ten z kolei przedstawił informacjęz realizacjimiędzynarodowego projektu BALTIC MANORS FESTIVAL „Stare miejsca,nowe życie”.

Filmową prezentację pałaców kaszubskich poprzedziło wprowadzenie pana Radosława Kamińskiego, będącego przedstawicielem StowarzyszeniaTurystycznego „Kaszuby Północne”.

W inną rzeczywistość przeniósł naszych gości wirtualny spacer 360° pod tytułem „Dwory i Pałace w Dorzeczu Parsęty”. Ta realizacja pozwoliła wielu ludziompoznać piękno niezwykłych okolic, które nie zawsze możemy osobiście odwiedzić. Nasz region ubogaca wiele niezwykłych i często nieznanych

miejsc, o których często nie zdajemy sobie sprawy, że są one inspiracją dla pasjonatów historii i sztuki. Te projekty, które wprowadzamy w życie mają na celu pokazanie tylu fantastycznych miejsc związanych z

naszą historią i naszymi korzeniami. Historia zawsze była związana ze sztuką, dlatego następnym elementem spotkania był niezwykle porywający koncert muzyki barokowej w wykonaniu Zespołu „Consortium sedinum” w składzie: Anna Guz-Rosa – sopran, Urszula Stawicka klawesyn, Łukasz Nazarczuk – skrzypce barokowe, Stanisław Stanicki – wiolonczela barokowa.

Historię wykonywanych utworów prezentował pan Dariusz Koronczewski.

Wirtuozeria prezentacji kompozycji Haendla , Strozziego, Ciacciniego, Corelliego, de Boismortiera i Telemanna wprowadziły wszystkich gościw ten niesamowity i niezwykły klimat epoki baroku, w której ród von der Goltz wybudował pałac w Siemczynie.

Na finał po bisach i wręczeniu kwiatów artystom wykonano pamiątkowe zdjęcie z artystami, odtwóracami ubiorów z epoki baroku i zaproszonymi zacnymi gośćmi.

Bogdan Andziak, wiceprezes Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie

Copyright 2012. Free joomla templates |