VIII. Henrykowskie Dni w Siemczynie – 9 lipca 2011 roku
Już po raz ósmy 9 lipca 2011 r. na dziedzińcu Pałacu w Siemczynie odbyły się obchody Dni Henrykowskich. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Henrykowskie z Siemczyna we współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną oraz Sołectwem Siemczyno. Impreza została objęta Honorowym Patronatem przez Burmistrza Gminy Czaplinek. Przed rozpoczęciem uroczystości w zabytkowym kościółku w Siemczynie odbyła się msza, którą poprowadził ksiądz Andrzej Zaporowski.
W ramach programu 8. Dni Henrykowskich odbyły się pokazy ratownictwa drogowego, w tym rozcinanie samochodu osobowego. Strażacy z OSP w Siemczynie zaaranżowali wypadek samochodowy, w którym konieczne okazało się rozcinanie samochodu w celu wydobycia rannego pasażera.
Wokół terenu „wypadku’ zgromadziło się wielu widzów, którzy bez obaw o los poszkodowanego mogli przyglądać się wyreżyserowanej akcji.
Na obchody Dni Henrykowskich licznie przybyli zaproszeni samorządowcy, m.in. Wicemarszałkowie Województwa Zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski i Marek Hok, Prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek, Burmistrz Gminy Czaplinek Adam Kośmider, Starosta Powiatu Drawskiego Stanisław Cybula oraz Mathias von Bredow – potomek byłych właścicieli majątku Siemczyno, Kurt Viebranz – były mieszkaniec, którego mimo podeszłego wieku nie opuszcza pogoda ducha i chęć do spotkań z obecnymi i byłymi mieszkańcami Siemczyna i okolic.
Prezesi Stowarzyszenia Henrykowskiego Bogdan i Zdzisław Andziak wraz z samorządowcami wręczyli statuetki Henryka Honorowego 2011 osobom zasłużonym i wspierającym inicjatywy społeczne na rzecz całej wsi Siemczyno.Inicjatywy te przyczyniają się do ożywienia regionu oraz do wzbogacania dokumentacji związanej z historią Siemczyna i tutejszych mieszkańców.
Wyróżnieni zostali:
Ochotnicza Straż Pożarna w Siemczynie,
Kamil Połeć,
Wiesław Wawrzyszko,
Adam Wierzbowski,
Kazimiera Waracka,
Wiktor Woś,
Zenon Rychliczek (pośmiertnie),
Cyryl Turczyk,
Barbara Michalczik,
Adam Kośmider,
Mathias von Bredow,
Kurt Viebranz,
Krystyna Kanderska,
Krzysztof Zacharzewski,
Wiesław Krzywicki,
Stanisław Cybula,
Marek Sztark.
Wśród nagrodzonych byli m.in. obecni i poprzedni lokalni samorządowcy, potomek rodu von Bredow – byłych właścicieli majątku,
Lista laureatów była utrzymywana przez prezesów Stowarzyszenia Henrykowskiego w ścisłej tajemnicy, dlatego dla wielu nagrodzonych była to miła niespodzianka. Nagrodzeni otrzymali gromkie brawa.
Duże zainteresowanie uczestników imprezy wzbudziła grupa motocyklistów, która przyciągała wzrok ze względu na piękne motory i harleyowskie stroje. Okazało się, że na obchody Dni Henrykowskich na swoim stalowym rumaku przybył Prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek, który na chwilę udostępnił swój motor wicemarszałkowi Markowi Hokowi. Widać było, że humory zaproszonym gościom dopisywały.
Główny organizator imprezy, czyli Stowarzyszenie Henrykowskie w zakresie swoich działań ma wpisane przedsięwzięcia związane m.in. z aktywizacją społeczeństwa na rzecz ochrony obiektów zabytkowych, pomników przyrody, reaktywowanie i promowanie rzemiosł ginących, promowanie polskiej kultury i historii, sztuki oraz tradycji. Dlatego też, Stowarzyszenie oferowało szeroki wachlarz atrakcji dla przybyłych gości.
Od rana do zmierzchu w kuźni ceramicznej przy Pałacu hobbyści techniki lepienia z gliny kontynuowali swoje prace. W pracowni tej w kwietniu i maju tego roku odbywały się szkolenia w zakresie garncarstwa zrealizowane w ramach projektu Leader+ „Garncarstwo – sposobem na aktywizację społeczności lokalnej poprzez zakup pieca do wypalania ceramiki i organizacje warsztatów rzemieślniczych”. Reaktywowanie kuźni ceramicznej to nie tylko przywracanie do życia dawnych rzemiosł, to także pobudzanie świadomości proekologicznej w społecznościach lokalnych, wyraz symbiozy ekologicznej między człowiekiem, a naturą. Lepienie z gliny to pierwsza znana człowiekowi metoda wyrobu ceramiki. W dzisiejszych czasach, gdzie wszyscy się gdzieś spieszą, jest to znakomity sposób na wyciszenie galopujących myśli, oderwanie się od często smutnej rzeczywistości, ćwiczenie cierpliwości, a także odkrywanie własnych talentów.
Nic więc dziwnego, że pracownia przyciąga zainteresowanych lepieniem w glinie nawet z odległych terenów.
O godz. 18-tej rozpoczął się koncert Zespołu „Fantini Akord Kwintet”, działającego przy Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Zespół ten jest wielokrotnym laureatem konkursów organizowanych w Polsce i na świecie. Kwintet zaprezentował bogaty repertuar: Toccata, Carmen, Taniec mołdawski, Prząśniczka, Czardasz, Taniec z szablami, Ballada Francuska, Samba Carnival. Zespół zagrał na wysokiej klasy akordeonach włoskiej firmy Fantini, która podarowała swoje instrumenty młodym akordeonistom z Koszalina w celu promowania muzyki akordeonowej i własnej marki. Widać było, że tym młodym wykonawcom gra sprawia nie udawaną radość, a nawet jest dla nich świetną zabawą. Koncert odbył się w nowej sali koncertowej w wyremontowanym budynku gospodarczym. Sala była wypełniona po brzegi – koncertu słuchało ok. 250 osób. Występ kwintetu nagrodzono brawami na stojąco.
W trakcie Dni Henrykowskich uczestnicy mogli zwiedzać siemczyński pałac i wysłuchać licznych opowieści związanych z budynkiem i jego dawnymi właścicielami. Zainteresowanych historią i zabytkami po pałacu oprowadzał Bogdan Andziak Prezes Stowarzyszenia Henrykowskiego. Wśród wytrwale zwiedzających historyczny obiekt od piwnic o sklepieniu krzyżowym po szubienicowy strych był wicemarszałek Andrzej Jakubowski.
Amatorzy mocnych wrażeń mogli oczekiwać na pojawienie się Białej Damy w jednym z okien na strychu pałacu. Zespół pałacowo-parkowy położony jest w otulinie Drawskiego Parku Krajobrazowego o różnorodnej florze i faunie oraz pięknych pejzażach.
Uczestnicy 8 Dni Henrykowskich mogli skorzystać nie tylko z wymienionych atrakcji, ale też, w zależności od zainteresowań i inwencji słuchać śpiewu ptaków w urokliwej alei grabowej, przysiąść nad stawem i kontemplować przyrodę czy polować z aparatem fotograficznym na drobną zwierzynę, a późnym wieczorem bawić się przy muzyce do białego rana.
Autor: Aleksandra Kołodziej