XVI letnia przygoda w Siemczynie

LETNIA PRZYGODA W SIEMCZYNIE

Znów przyszło lato, piękne lato,

Nad nami jasny słońca żar,

Błękitne niebo nas otacza,

A wokół słychać ptaków gwar.

Sławek Janus „Letnia zabawa”

Od 15 lat odbywają się Henrykowskie Dni w Siemczynie. Ich nazwa zainspirowana została dawną nazwą wsi – Heinrichsdorf, pochodząca od imienia jej założyciela. Po powrocie tych ziem do Polski wieś nosiła nazwę Henrykowo ale z niejasnych przyczyn zmieniono ją w 1947 r. na Siemczyno. Obecni właściciele Zespołu Pałacowo-folwarcznego dla upamiętnienia jej dawnej nazwy zorganizowali w 2004 roku festyn pod nazwą Henrykowskich Dni. Od 2005 r. organizatorem Dni stało się Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie Są one dzisiaj najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w gminie Czaplinek i w powiecie drawskim. Z roku na rok ich program ulega wzbogaceniu i rośnie satysfakcja licznych uczestników.

W tym roku w dniach 29 – 30 czerwca odbyły się już XVI Henrykowskie Dni. Organizator, przy wsparciu: Sołectwa Siemczyno, OSP Siemczyno, Gminy Czaplinek, Starostwa Drawsko Pomorskie i Wojewodztwa Zachodniopomorskiego stanęły na wysokości zadania zapewniając uczestnikom mnóstwo różnorodnych atrakcji i wspaniałą zabawę. A że i pogoda była świetna więc panowała wspaniała atmosfera jak w piosence „Letnia zabawa”.

Tegoroczne Dni odbyły się pod honorowymi patronatami: Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Wojewody Zachodniopomorskiego, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, Starosty Drawskiego i Burmistrza Czaplinka

Patronaty medialne sprawowały: Gawex Media, Polskie Radio Koszalin, Radio ESKA, Głos Koszaliński.

Wśród najznamienitszych gości znaleźli się: europoseł Czesław Hoc, członkowieZarządu Województwa Zachodniopomorskiego Janusz Gromek, Stanisław Wziątek i radny Sejmiku ZachodniopomorskiegoHenryk Carewicz oraz senator Grażyna Anna Sztark.

Sobota – 29.06.2019 r.

W godzinach przedpołudniowych pierwszego dnia odbyła się konferencja „KOLORYT BAROKU” pod kierownictwem naukowym Marii Witek starszej kustosz w Biurze Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, Prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Oddział w Szczecinie.

W czasie konferencji wygłoszone zostały referaty:

  1. Dr hab. Agnieszka Borysowska – „ECHA, KRATKI, LABIRYNTY. KILKA SŁÓW O BAROKOWEJ POEZJI KUNSZTOWNEJ” . Autorka jest kustoszem dyplomowanym, sekretarzem naukowym Książnicy Pomorskiej im. S. Staszica w Szczecinie. Łączy kompetencje literaturoznawcy specjalizującego się w literaturze łacińskiej epok dawnych (XVI-XVIII w.) i historyka książki, przy czym szczególnie interesuje się pomeranikami. W Książnicy Pomorskiej pracuje od 2001 r., do 2018 r. jako rękopiśmiennik w Oddz. Rękopisów i Starych Druków, równolegle wykłada na Uniwersytecie Szczecińskim przedmioty związane z kulturą antyczną i bibliologią. Organizuje konferencje naukowe oraz jest autorką, redaktorką i tłumaczem książek związanych ze swoją dyscypliną.
  2. Mgr Waldemar Witek – „BUDOWNICTWO RYGLOWE DOBY BAROKU NA POMORZU ZACHODNIM”. Autor jest głównym specjalistą w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, p.o. kierownika Oddziału Terenowego w Szczecinie. Jest Członek Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i rzeczoznawcą w zakresie krajobrazu kulturowego oraz architektury ryglowej. Jest autorem i współautorem licznych artykułów i publikacji z zakresu budownictwa ryglowego, folwarcznego, technicznego oraz kultury ludowej.

III. „BAROKOWE WYPOSAŻENIE KOŚCIOŁÓW ZACHODNIOPOMORSKICH” – referat opracowany przez mgr Macieja Słomińskiego, st. specjalistę Narodowego Instytutu Dziedzictwa OT w Szczecinie zaprezentowany został przez mgr Marię Witek.

  1. Mgr Monika Jagielska artysta, grafik – „BAROK WIECZNIE ŻYWY – WE WSPÓŁCZESNEJ SZTUCE UŻYTKOWEJ”

Na zakończenie konferencji Bogdan Andziak redaktor naczelny Zeszytów Siemczyńsko-Henrykowskich zaprezentował zebranym XII tom periodyku. Powstał on pod redakcją naukową Anny Bartczak i Marii Witek. Tom ten zawiera szereg interesujących referatów dotyczących historii, w tym najnowszej, regionu oraz sprawozdania z działalności Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie.

Po konferencji jej uczestnicy zostali zaproszeni na obiad na świeżym powietrzu.

O godzinie 11.00 została otwarta Aleja Artystów i Rzemieślników w której prezentowały swe dzieła następujące osoby:

  1. Gina Malinowski – Stacja Kultura Borne Sulinowo
  2. Lucy von Schickedantz – Stacja Kultura Borne Sulinowo
  3. Jolanta Ziemińska – Stacja Kultura Borne Sulinowo
  4. Agnieszka Szewczyk – Bobrowa Dolina
  5. Joanna Bienias – Pracownia „Pod Burym Kotem”
  6. Krystyna Masiukiewicz – Kuźnia Ceramiczna
  7. Bożena Kulicz – Muzeum PGR Bolegorzyn
  8. Rafał Bianias – Modelarstwo – Gołańcz Pom.
  9. Ewa Sokołowska – Kołacz – Centrum Kultury Połczyn Zdrój
  10. Helena Brożek – Haft artystyczny
  11. Pavla Koralewska – Ceramika artystyczna
  12. Bernadeta Sudnikowicz – Malarstwo
  13. Tomasz Piszczek – Juchowa Farm (farma ekologiczna Juchowo)
  14. Bogusława i Zygmunt Słomińscy – Zabawki z drewna i witraże
  15. Anida Słyk – zabawki, figury z drewna, sklejki, biżuteria artystyczna
  16. Krzysztof Okoński – Malbork – miecze, szable, hełmy dla dzieci
  17. Sigrid Barz – Będzino – malarstwo, akwarela – dworki i pałace Pomorza Zachodniego
  18. Katarzyna Maciejewska – malowanie twarzy dzieci, tatuaże
  19. Magdalena Garcia-Lazon – Chłopy – biżuteria artystyczna
  20. Beata Malicka – Szczecin – wyroby z drewna bukowego (akcesoria kuchenne)
  21. Mirek Kozakowski – ceramika, meteoryty, Połczyn Zdrój
  22. Andrzej Skrzypiec – obrazy olejne
  23. Michał Galas – Borne Sulinowo – kolekcje monet
  24. Monika Jagielska – warsztaty malowania barokowych grafik.

Można tu było podziwiać talenty i pasje tych artystów amatorów i kunszt rzemieślników, a niektórzy z nich na oczach widzów prezentowali swe umiejętności. Można też tu było niedrogo kupić piękną pamiątkę z gorących Henrykowskich Dni. Obok, otwartych było wiele stoisk z najróżnorodniejszymi smakowitymi potrawami i napojami.

Były też stoiska gastronomiczne, malowanie twarzy, dmuchane zamki dla najmłodszych. Swoje stoisko miało m.in. Muzeum PGR w Bolegorzynie, a w stroje retro przebrali się goście z Centrum Kultury w Połczynie Zdroju.

Równolegle odbywały się na scenie letniej występy zespołów:

  1. Chóru „Kombatant” z Kołobrzegu pod kierownictwem Jolanty Wójcik,
  2. Gadzina Kwartetu pod kierownictwem Michała Kudyby,
  3. Zespołu Tańców Barokowych „Pałac Siemczyno” pod kierownictwem Dzidki Harańczyk,
  4. Zespołu tanecznego „Czarna Mamba” pod kierownictwem Dzicki Harańczyk,
  5. Formacji Tanecznej „ADHD” pod kierownictwem Danuty Frankowskiej z Gościna,
  6. Solistki Nadii Jakubczak z Siemczyna,
  7. Zespołu „Małolaty” ze Świerczyny pod kierownictwem Andrzeja Prędzkiego.

Zachwycały piękne piosenki, barwne stroje, gracja i temperament tancerzy i umiejętności wokalistów. Zdumiewa jak wysoki poziom uzyskują amatorskie zespoły dzięki pasjom twórczym, pracowitości ich członków i talentom osób kierujących zespołami.

Takie w sobotę, przez cały dzień, można było zwiedzać, a było co zwiedzać, gdyż już od 2-ch miesięcy działa muzeum „Pałac Siemczyno w epoce baroku”. Jest to interaktywne muzeum baroku ukazujące życie dworu w epoce baroku, umożliwiające poprzez zabawę poznanie tego bardzo twórczego okresu w dziejach Europy.

Natomiast na strychu można było obejrzeć „Uniwersalium Rzemiosł Różnych”, a w tym imponujące dzieło cieśli sprzed 300 lat – więźbę dachową pałacu. Jest tam też ekspozycja narzędzi i wytworów rzemieślników sprzed stuleci, pozwalająca zrozumieć ich inwencje i trud. Dużą atrakcję dla zwiedzających stanowiły też widoki roztaczające się z okien strychu na park, stawy i budynki dawnego folwarku, a obecnie hotelu.

Przez cały sobotni dzień teren Zespołu Pałacowo-folwarcznego odwiedziło nie mniej niż 1500 osób korzystając z wielu, jeśli nie ze wszystkich, atrakcji, które niósł ze sobą ten dzień.

Późnym wieczorem, gdy upał nieco zelżał, odbył się wspaniały koncert finałowy Orkiestry Filharmonii Koszalińskiej z gwiazdami wieczoru: prowadzącym muzyków Krzesimirem Dębskim grającym na duduku ormiańskim Kamilem Radzimowskim i tańczącą Ewą Budny-Orłowską.

Ten wspaniały koncert zgromadził nie mniej niż 600 osób i bardzo się widowni podobał, a brawom i bisom nie było końca. To było oczywiste. Znane, także z filmów, tematy muzyczne m.in. „Ranczo” czy „Dumka na dwa serca”. Ich kompozytor Krzesimir Dębski wygłaszał zabawne dygresje, np. na temat łatwości komponowania „przebojów na trzy palce”. Orientalne motywy w wersji bardziej „pop” grane przez Kamila Radzimowskiego na duduku i do tego pojawiająca się kilkakrotnie na scenie w orientalnych strojach tancerka Ewa Budny-Orłowska – wszystko znakomicie wpisywało się w gorący, letni wieczór na pałacowym dziedzińcu.

Niedziela – 30.06.2019 r.

O godzinie 12.00 – odbyła się w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Siemczynie Msza Święta na której było obecnych wielu uczestników Henrykowskich Dni oraz mieszkańców Siemczyna. Po mszy wykonano na pałacowych schodach wspólne pamiątkowe zdjęcie.

O godzinie 15.00 nad zatoką Henrykowską odbyły się finały V Henrykowskich Regat o Puchar Prezesa Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie w klasach: Optymist, oraz jachtów turystycznych do 6,5 m oraz powyżej 6,5 m długości. Organizatorem regat było Czaplineckie Bractwo Żeglarskie.

Żeglarską atmosferę tworzyły szantowe piosenki w wykonaniu „Grucha Band”.

Dla chętnych organizowane były darmowe rejsy katamaranem „Perkoz” po Zatoce Henrykowskiej. Chętnych nie brakowało i ze względu na piękne widoki i dla możliwości ochłodzenia się w czasie rejsu.

W klasie Optimist ogłoszono następujące wyniki:

– 1. miejsce – Antoni Jarosz

– 2. miejsce – Adrian Adasiak

– 3. miejsce – Maksymilian Kotwica

– 4. miejsce – Szymon Jankowski

– 5. miejsce – Matylda Kowalik

– 6. miejsce – Iga Kowalik

– 7. miejsce – Janek Skonieczny

– 8. miejsce – Kacper Sikorski

– 9. miejsce – Łukasz Duda

– 10. miejsce – Oliwer Guba

Natomiast w regatach długodystansowych jachty zajęły miejsca:

W klasie do 6,5 m:

– 1 miejsce zdobył jacht „Emikon” ze sternikiem Jackiem Jadkowskim i załogą: Lidią Jadkowską, Pauliną Kryl, Łukaszem Kryl i Rafałem Kaczmarkiem.

– 2 miejsce zdobył jacht „Marzena” ze sternikiem Leszkiem Słobodą i załogą: Damianem Monastyrskim i Markiem Dołkowskim.

– 3 miejsce zdobył jacht „Jagoda” ze sternikiem Romanem Skaskiewiczem i załogą: Dorotą Wojciszyn i Marią Skowron.

W klasie powyżej 6,5 m:

– 1 miejsce zdobył jacht „Mati” ze sternikiem Mateuszem Coglem i załogą: Anną Cogiel, Julianem Cogiel i Maciejem Cogiel.

– 2 miejsce zdobył jacht „Mariner 31” ze sternikiem Andrzejem Ślozowskim i załogą: Jolantą Możdżer, Dariuszem Janickim i Wojciechem Pacześniakiem.

– 3 miejsce zdobył jacht „Aplauz” ze sternikiem Jarosławem Godziszem i załogą: Mirosławem Godziszem.

Sponsorami regat byli: Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie i Hotel „Adam Andziak Pałac Siemczyno”, OsiR Czaplinek i senator Grażyna Anna Sztark.Oni też wręczali puchary dla zwycięzców.

Po zakończeniu regat odbyła się Żeglarska Biesiada Henrykowska dla żeglarzy, zaproszonych gości i mieszkańców wsi. Słońce przygrzewało, wiaterek chłodził, wyśmienitazupa żeglarska z kotła smakował, a doskonałe piwo fundowane przez sołtysa Michała Olejniczaka gasiło pragnienie. Zgodnie z żeglarską tradycją biesiadnikom towarzyszyła muzyka szantowa.

W niedzielę nad Zatoką Henrykowską gościło ponad 300 osób, a gdyby do tego doliczyć uczestników Mszy Świętej to z pewnością byłaby to grupa znacznie przekraczająca liczbę 400 uczestników.

I tak, tą gorącą, prawdziwie lipcową henrykowską przygodą, zakończyły się XVI Henrykowskie Dni w Siemczynie.

Autor: Wiesław Krzywicki