XVI letnia przygoda w Siemczynie
LETNIA PRZYGODA W SIEMCZYNIE
Znów przyszło lato, piękne lato,
Nad nami jasny słońca żar,
Błękitne niebo nas otacza,
A wokół słychać ptaków gwar.
Sławek Janus „Letnia zabawa”
Od 15 lat odbywają się Henrykowskie Dni w Siemczynie. Ich nazwa zainspirowana została dawną nazwą wsi – Heinrichsdorf, pochodząca od imienia jej założyciela. Po powrocie tych ziem do Polski wieś nosiła nazwę Henrykowo ale z niejasnych przyczyn zmieniono ją w 1947 r. na Siemczyno. Obecni właściciele Zespołu Pałacowo-folwarcznego dla upamiętnienia jej dawnej nazwy zorganizowali w 2004 roku festyn pod nazwą Henrykowskich Dni. Od 2005 r. organizatorem Dni stało się Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie Są one dzisiaj najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w gminie Czaplinek i w powiecie drawskim. Z roku na rok ich program ulega wzbogaceniu i rośnie satysfakcja licznych uczestników.
W tym roku w dniach 29 – 30 czerwca odbyły się już XVI Henrykowskie Dni. Organizator, przy wsparciu: Sołectwa Siemczyno, OSP Siemczyno, Gminy Czaplinek, Starostwa Drawsko Pomorskie i Wojewodztwa Zachodniopomorskiego stanęły na wysokości zadania zapewniając uczestnikom mnóstwo różnorodnych atrakcji i wspaniałą zabawę. A że i pogoda była świetna więc panowała wspaniała atmosfera jak w piosence „Letnia zabawa”.
Tegoroczne Dni odbyły się pod honorowymi patronatami: Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Wojewody Zachodniopomorskiego, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, Starosty Drawskiego i Burmistrza Czaplinka
Patronaty medialne sprawowały: Gawex Media, Polskie Radio Koszalin, Radio ESKA, Głos Koszaliński.
Wśród najznamienitszych gości znaleźli się: europoseł Czesław Hoc, członkowieZarządu Województwa Zachodniopomorskiego Janusz Gromek, Stanisław Wziątek i radny Sejmiku ZachodniopomorskiegoHenryk Carewicz oraz senator Grażyna Anna Sztark.
Sobota – 29.06.2019 r.
W godzinach przedpołudniowych pierwszego dnia odbyła się konferencja „KOLORYT BAROKU” pod kierownictwem naukowym Marii Witek starszej kustosz w Biurze Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, Prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Oddział w Szczecinie.
W czasie konferencji wygłoszone zostały referaty:
- Dr hab. Agnieszka Borysowska – „ECHA, KRATKI, LABIRYNTY. KILKA SŁÓW O BAROKOWEJ POEZJI KUNSZTOWNEJ” . Autorka jest kustoszem dyplomowanym, sekretarzem naukowym Książnicy Pomorskiej im. S. Staszica w Szczecinie. Łączy kompetencje literaturoznawcy specjalizującego się w literaturze łacińskiej epok dawnych (XVI-XVIII w.) i historyka książki, przy czym szczególnie interesuje się pomeranikami. W Książnicy Pomorskiej pracuje od 2001 r., do 2018 r. jako rękopiśmiennik w Oddz. Rękopisów i Starych Druków, równolegle wykłada na Uniwersytecie Szczecińskim przedmioty związane z kulturą antyczną i bibliologią. Organizuje konferencje naukowe oraz jest autorką, redaktorką i tłumaczem książek związanych ze swoją dyscypliną.
- Mgr Waldemar Witek – „BUDOWNICTWO RYGLOWE DOBY BAROKU NA POMORZU ZACHODNIM”. Autor jest głównym specjalistą w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, p.o. kierownika Oddziału Terenowego w Szczecinie. Jest Członek Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków i rzeczoznawcą w zakresie krajobrazu kulturowego oraz architektury ryglowej. Jest autorem i współautorem licznych artykułów i publikacji z zakresu budownictwa ryglowego, folwarcznego, technicznego oraz kultury ludowej.
III. „BAROKOWE WYPOSAŻENIE KOŚCIOŁÓW ZACHODNIOPOMORSKICH” – referat opracowany przez mgr Macieja Słomińskiego, st. specjalistę Narodowego Instytutu Dziedzictwa OT w Szczecinie zaprezentowany został przez mgr Marię Witek.
- Mgr Monika Jagielska artysta, grafik – „BAROK WIECZNIE ŻYWY – WE WSPÓŁCZESNEJ SZTUCE UŻYTKOWEJ”
Na zakończenie konferencji Bogdan Andziak redaktor naczelny Zeszytów Siemczyńsko-Henrykowskich zaprezentował zebranym XII tom periodyku. Powstał on pod redakcją naukową Anny Bartczak i Marii Witek. Tom ten zawiera szereg interesujących referatów dotyczących historii, w tym najnowszej, regionu oraz sprawozdania z działalności Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie.
Po konferencji jej uczestnicy zostali zaproszeni na obiad na świeżym powietrzu.
O godzinie 11.00 została otwarta Aleja Artystów i Rzemieślników w której prezentowały swe dzieła następujące osoby:
- Gina Malinowski – Stacja Kultura Borne Sulinowo
- Lucy von Schickedantz – Stacja Kultura Borne Sulinowo
- Jolanta Ziemińska – Stacja Kultura Borne Sulinowo
- Agnieszka Szewczyk – Bobrowa Dolina
- Joanna Bienias – Pracownia „Pod Burym Kotem”
- Krystyna Masiukiewicz – Kuźnia Ceramiczna
- Bożena Kulicz – Muzeum PGR Bolegorzyn
- Rafał Bianias – Modelarstwo – Gołańcz Pom.
- Ewa Sokołowska – Kołacz – Centrum Kultury Połczyn Zdrój
- Helena Brożek – Haft artystyczny
- Pavla Koralewska – Ceramika artystyczna
- Bernadeta Sudnikowicz – Malarstwo
- Tomasz Piszczek – Juchowa Farm (farma ekologiczna Juchowo)
- Bogusława i Zygmunt Słomińscy – Zabawki z drewna i witraże
- Anida Słyk – zabawki, figury z drewna, sklejki, biżuteria artystyczna
- Krzysztof Okoński – Malbork – miecze, szable, hełmy dla dzieci
- Sigrid Barz – Będzino – malarstwo, akwarela – dworki i pałace Pomorza Zachodniego
- Katarzyna Maciejewska – malowanie twarzy dzieci, tatuaże
- Magdalena Garcia-Lazon – Chłopy – biżuteria artystyczna
- Beata Malicka – Szczecin – wyroby z drewna bukowego (akcesoria kuchenne)
- Mirek Kozakowski – ceramika, meteoryty, Połczyn Zdrój
- Andrzej Skrzypiec – obrazy olejne
- Michał Galas – Borne Sulinowo – kolekcje monet
- Monika Jagielska – warsztaty malowania barokowych grafik.
Można tu było podziwiać talenty i pasje tych artystów amatorów i kunszt rzemieślników, a niektórzy z nich na oczach widzów prezentowali swe umiejętności. Można też tu było niedrogo kupić piękną pamiątkę z gorących Henrykowskich Dni. Obok, otwartych było wiele stoisk z najróżnorodniejszymi smakowitymi potrawami i napojami.
Były też stoiska gastronomiczne, malowanie twarzy, dmuchane zamki dla najmłodszych. Swoje stoisko miało m.in. Muzeum PGR w Bolegorzynie, a w stroje retro przebrali się goście z Centrum Kultury w Połczynie Zdroju.
Równolegle odbywały się na scenie letniej występy zespołów:
- Chóru „Kombatant” z Kołobrzegu pod kierownictwem Jolanty Wójcik,
- Gadzina Kwartetu pod kierownictwem Michała Kudyby,
- Zespołu Tańców Barokowych „Pałac Siemczyno” pod kierownictwem Dzidki Harańczyk,
- Zespołu tanecznego „Czarna Mamba” pod kierownictwem Dzicki Harańczyk,
- Formacji Tanecznej „ADHD” pod kierownictwem Danuty Frankowskiej z Gościna,
- Solistki Nadii Jakubczak z Siemczyna,
- Zespołu „Małolaty” ze Świerczyny pod kierownictwem Andrzeja Prędzkiego.
Zachwycały piękne piosenki, barwne stroje, gracja i temperament tancerzy i umiejętności wokalistów. Zdumiewa jak wysoki poziom uzyskują amatorskie zespoły dzięki pasjom twórczym, pracowitości ich członków i talentom osób kierujących zespołami.
Takie w sobotę, przez cały dzień, można było zwiedzać, a było co zwiedzać, gdyż już od 2-ch miesięcy działa muzeum „Pałac Siemczyno w epoce baroku”. Jest to interaktywne muzeum baroku ukazujące życie dworu w epoce baroku, umożliwiające poprzez zabawę poznanie tego bardzo twórczego okresu w dziejach Europy.
Natomiast na strychu można było obejrzeć „Uniwersalium Rzemiosł Różnych”, a w tym imponujące dzieło cieśli sprzed 300 lat – więźbę dachową pałacu. Jest tam też ekspozycja narzędzi i wytworów rzemieślników sprzed stuleci, pozwalająca zrozumieć ich inwencje i trud. Dużą atrakcję dla zwiedzających stanowiły też widoki roztaczające się z okien strychu na park, stawy i budynki dawnego folwarku, a obecnie hotelu.
Przez cały sobotni dzień teren Zespołu Pałacowo-folwarcznego odwiedziło nie mniej niż 1500 osób korzystając z wielu, jeśli nie ze wszystkich, atrakcji, które niósł ze sobą ten dzień.
Późnym wieczorem, gdy upał nieco zelżał, odbył się wspaniały koncert finałowy Orkiestry Filharmonii Koszalińskiej z gwiazdami wieczoru: prowadzącym muzyków Krzesimirem Dębskim grającym na duduku ormiańskim Kamilem Radzimowskim i tańczącą Ewą Budny-Orłowską.
Ten wspaniały koncert zgromadził nie mniej niż 600 osób i bardzo się widowni podobał, a brawom i bisom nie było końca. To było oczywiste. Znane, także z filmów, tematy muzyczne m.in. „Ranczo” czy „Dumka na dwa serca”. Ich kompozytor Krzesimir Dębski wygłaszał zabawne dygresje, np. na temat łatwości komponowania „przebojów na trzy palce”. Orientalne motywy w wersji bardziej „pop” grane przez Kamila Radzimowskiego na duduku i do tego pojawiająca się kilkakrotnie na scenie w orientalnych strojach tancerka Ewa Budny-Orłowska – wszystko znakomicie wpisywało się w gorący, letni wieczór na pałacowym dziedzińcu.
Niedziela – 30.06.2019 r.
O godzinie 12.00 – odbyła się w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Siemczynie Msza Święta na której było obecnych wielu uczestników Henrykowskich Dni oraz mieszkańców Siemczyna. Po mszy wykonano na pałacowych schodach wspólne pamiątkowe zdjęcie.
O godzinie 15.00 nad zatoką Henrykowską odbyły się finały V Henrykowskich Regat o Puchar Prezesa Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie w klasach: Optymist, oraz jachtów turystycznych do 6,5 m oraz powyżej 6,5 m długości. Organizatorem regat było Czaplineckie Bractwo Żeglarskie.
Żeglarską atmosferę tworzyły szantowe piosenki w wykonaniu „Grucha Band”.
Dla chętnych organizowane były darmowe rejsy katamaranem „Perkoz” po Zatoce Henrykowskiej. Chętnych nie brakowało i ze względu na piękne widoki i dla możliwości ochłodzenia się w czasie rejsu.
W klasie Optimist ogłoszono następujące wyniki:
– 1. miejsce – Antoni Jarosz
– 2. miejsce – Adrian Adasiak
– 3. miejsce – Maksymilian Kotwica
– 4. miejsce – Szymon Jankowski
– 5. miejsce – Matylda Kowalik
– 6. miejsce – Iga Kowalik
– 7. miejsce – Janek Skonieczny
– 8. miejsce – Kacper Sikorski
– 9. miejsce – Łukasz Duda
– 10. miejsce – Oliwer Guba
Natomiast w regatach długodystansowych jachty zajęły miejsca:
W klasie do 6,5 m:
– 1 miejsce zdobył jacht „Emikon” ze sternikiem Jackiem Jadkowskim i załogą: Lidią Jadkowską, Pauliną Kryl, Łukaszem Kryl i Rafałem Kaczmarkiem.
– 2 miejsce zdobył jacht „Marzena” ze sternikiem Leszkiem Słobodą i załogą: Damianem Monastyrskim i Markiem Dołkowskim.
– 3 miejsce zdobył jacht „Jagoda” ze sternikiem Romanem Skaskiewiczem i załogą: Dorotą Wojciszyn i Marią Skowron.
W klasie powyżej 6,5 m:
– 1 miejsce zdobył jacht „Mati” ze sternikiem Mateuszem Coglem i załogą: Anną Cogiel, Julianem Cogiel i Maciejem Cogiel.
– 2 miejsce zdobył jacht „Mariner 31” ze sternikiem Andrzejem Ślozowskim i załogą: Jolantą Możdżer, Dariuszem Janickim i Wojciechem Pacześniakiem.
– 3 miejsce zdobył jacht „Aplauz” ze sternikiem Jarosławem Godziszem i załogą: Mirosławem Godziszem.
Sponsorami regat byli: Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie i Hotel „Adam Andziak Pałac Siemczyno”, OsiR Czaplinek i senator Grażyna Anna Sztark.Oni też wręczali puchary dla zwycięzców.
Po zakończeniu regat odbyła się Żeglarska Biesiada Henrykowska dla żeglarzy, zaproszonych gości i mieszkańców wsi. Słońce przygrzewało, wiaterek chłodził, wyśmienitazupa żeglarska z kotła smakował, a doskonałe piwo fundowane przez sołtysa Michała Olejniczaka gasiło pragnienie. Zgodnie z żeglarską tradycją biesiadnikom towarzyszyła muzyka szantowa.
W niedzielę nad Zatoką Henrykowską gościło ponad 300 osób, a gdyby do tego doliczyć uczestników Mszy Świętej to z pewnością byłaby to grupa znacznie przekraczająca liczbę 400 uczestników.
I tak, tą gorącą, prawdziwie lipcową henrykowską przygodą, zakończyły się XVI Henrykowskie Dni w Siemczynie.
Autor: Wiesław Krzywicki