Pałac Siemczyno 🏰💚 po raz kolejny stał się centrum sztuki za sprawą Stowarzyszenia Stacja Kultura 🖼️ z Borne Sulinowo .
Już po raz piąty wspaniali artyści zawitali pod pałacowy dach , arkady i do kuźni ceramicznej, aby tworzyć swoje dzieła.
V Międzynarodowy Plener Artystyczny Stacja Kultura 2022 🖌️🖼️🗿trwa od 15 do 25 sierpnia. Komisarzem pleneru jest Gina Malinowski.
W ramach pleneru odbył się koncert zespołu Chasing Embers z Wielkiej Brytanii.
Solistką Zespołu jest Agnieszka Osmałek-Madejska, a na gitarze basowej John Caslin. Koncert słowno-muzyczny połączony ze sztuką „Siła i miłość jest kobietą” wg. scenariusza Lucy von Schickendantz.💃
Link do koncertu poniżej:

24. Sierpnia 2022 – Wernisaż w Siemczynie

Tekst: Gina Malinowski

Wernisaż „V Międzynarodowego Pleneru Artystycznego Stacja Kultura 2022”

zwieńczył dorobek pracy 16 artystów, którzy  na zaproszenie Stowarzyszenia Stacja Kultura w dniach od 15-do 25 sierpnia pracowali w Pałacu Siemczyno.

W tym roku do udziału w plenerze  zostali zaproszeni:

MARZENA JUREK / IRLANDIA

OLENA SARZHENKO / UKRAINA/ SARŻENKO/

JUTTA MICHELS  / NIEMCY

PROF. MAREK HAŁADUDA / POZNAŃ

KRZYSZTOF RYFA / OSTRÓW WLKP.

IZABELA WOLSKA / SZCZECIN

BERNADETA SUDNIKOWICZ / MIROSŁAWIEC

EDWARD SZATKOWSKI / CZAPLINEK

ANNA JAROSZ / STRZESZYNO

KATARZYNA KRYSA / WIEŚ W SZWAJCARII POŁCZYŃSKEJ

JACEK JURIEWICZ / SZCZECINEK

OLGA KOKORYN / SZCZYTNO

MARTA FRANKOWSKA I ELŻBIETA MAJEWSKA / ZŁOCIENIEC

KRYSTYNA MASIUKIEWICZ / ŻELISŁAWIE

 

GINA MALINOWSKI / BORNE SULINOWO, która jako prezes Stowarzyszenia, spełniała obowiązki gospodarza, organizatora i kuratora pleneru oraz wystawy poplenerowej.

Stało się już zwyczajem, że plenery odbywają się w na terenie Parku i Pałacu w Siemczynie, gdzie właściciele dają nam wielką swobodę  w dobrze miejsc pracy. Z uwagi na nasze potrzeby są to sale pałacowe, arkady dla rzeźbiarzy i kuźnia ceramiczna. Park Pałacowy i okoliczne pola i lasy  dające mnóstwo inspiracji by malarze mogli oddać ich piękno.

Sztuka wymaga niczym nieograniczonej wyobraźni, ale też twórczej przestrzeni  potrafiącej przenieść artystę w inny wymiar. Zaproszeni na plener artyści tworzą dzieła w otoczeniu historycznych, monumentalnych, klimatycznych zabudowań siemczyńskiego pałacu.

Organizatorzy plenerów i wszyscy ich uczestnicy serdeczne  dziękują i wyrażają uznanie dla naszych gospodarzy, Państwa ANDZIAKÓW, którzy udzielając nam gościny, dbają o wspaniałą atmosferę i komfort.

Rok 2022  jest  podwójnie jubileuszowym. Obchodzimy piątą rocznice działalności Stowarzyszenia Stacja Kultura oraz  w tym roku odbywa się już V Międzynarodowy Plener Artystyczny

Poprzez działalność organizatorów i liczne prace artystów,  daliśmy świadectwo naszego zaangażowania. Plenery i prace artystów są naszym wkładem w  promocję  Pojezierza Drawskiego i całego Województwa Zachodniopomorskiego.

„Sztuka istnieje niezależnie od granic wyznaczonych przez człowieka, potrafi przemawiać do ludzi własnym językiem”. Dlatego ze swoim projektem wychodzimy poza granice powiatu szczecineckiego. Do współpracy zaprosiliśmy miłośników kultury z powiatu drawskiego i uzyskaliśmy wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Nasza praca  jest możliwa dzięki wsparciu organów samorządowych i tak do naszych największych mecenasów zalicza się:

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego,

Starostwo Szczecineckie oraz Starostwo Drawskie,

miasta i gminy- Borne Sulinowo, Czaplinek, Złocieniec, Mirosławiec,

Rada Osiedli w Bornem Sulinowie oraz Lasy Polskie.

Wszystkim jesteśmy wdzięczni .

 

WERNISAŻ, który miał miejsce 24 sierpnia, zaszczycili  przedstawiciele tych instytucji :

-MARSZAŁEK ANNA BAŃKOWSKA,

-DYREKTOR KATARZYNA OLEŚ, REPREZENTOWAŁA STAROSTWO SZCZECINECKIE

-CZŁONEK ZARZĄDU STAROSTWA DRAWSKIEGO, ZBIGNIEW DUDOR

-BURMISTRZ BORNEGO SULINOWA, DOROTA CHRZANOWSKA,

-BURMISTRZ ZŁOCIEŃCA, KRZYSZTOF ZACHARZEWSKI,

-BURMISTRZ CZAPLINKA , MARCIN NARUSZEWICZ,

Otwarcia wernisażu dokonał PREZES HENRYKOWSKIEGO STOWARZYSZENIA W SIEMCZYNIE, Pan ZDZISŁAW ANDZIAK, natomiast  vice prezes Stowarzyszenia Stacja Kultura, LUCY VON SCHICKEDANTZ  (SZIKE DANC) powitała gości w imieniu organizatorów oraz wprowadziła ich  w historię plenerów.

Wszystkich gości nie sposób wymienić, mimo, że wernisaż odbywała się w dniu roboczym, gości  było bardzo dużo. Jesteśmy wdzięczni za  tak wielką frekwencję wszystkim którzy przybyli z  Bornego Sulinowa, Czaplinka, Złocieńca, Mirosławca, Koszalina, Kołobrzegu i Szczecinka .

Wystawa w tym roku została zainstalowana na belle etage (bel etaż ), czyli na pierwszym piętrze i potrzebowała aż pięciu sali, co dało tej ekspozycji

dużo powietrza i przestrzeni. Zaprezentowano około 60 prac malarskich,

rzeźbiarskich, ceramicznych i obiektów przestrzennych, a ta wielka wielorakość

i różnorodność tematyki  oraz techniki -powoduje nieprawdopodobnie bogatą

propozycję dla widza.

Pałac w Siemczynie powoli przeistacza się w GALERIĘ SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ,

bowiem na parterze od kilku lat tego rodzaju sztuka jest eksponowana.

Żaden film, katalog, czy zdjęcia,  nie są w stanie oddać magii pleneru i tych wszystkich wspaniałych emocji, które co roku towarzyszom plenerowym uczestnikom podczas 10 dni spędzonych w Siemczynie i jego okolicach. Dlatego zapraszam Państwa do obejrzenia na żywo osobistych, a przez to doskonałych prac naszych artystów.

Będą one prezentowane na wystawach nie tylko w Siemczynie, lecz również, już naszą tradycją, w wielu innych  miastach- jak: Borne Sulinowo, Połczyn Zdrój, czy z finałowa ekspozycja w Galerii Sztuki ZAMEK  w Szczecinku.

 

Komisarz Międzynarodowego Pleneru w Siemczynie

Gina Malinowski