Siemczyno, 5 lipca 2022
Sprawozdanie z XIX. Henrykowskich Dni w Siemczynie.
W dniach 2-3 lipca 2022 r. na terenie zespołu folwarczno-pałacowego w Siemczynie, odbyły się, już po raz dziewiętnasty, Henrykowskie Dni w Siemczynie. Wydarzenie rokrocznie gromadzi dużą liczbę odbiorców i na stałe wpisało się w harmonogram wydarzeń województwa zachodniopomorskiego. Tym razem wydarzenie zorganizowane zostało w wyjątkowych okolicznościach, ponieważ wieś Siemczyno obchodzi swoje 730-lecie istnienia, a pałac barokowy 300-lecie istnienia.
Henrykowskie Dni w Siemczynie w roku 2022 r. zostały zorganizowane przez Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie przy współudziale Sołectwa, Koła Gospodyń Wiejskich i Ochotniczej Straży Pożarnej.
Partnerem wydarzenia była Gmina Czaplinek oraz Urząd Marszałkowski w Szczecinie.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
- Pani Anna Bańkowska – Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego,
- Pan Tomasz Wójcik – Wicewojewoda Zachodniopomorski,
- Pan Stanisław Cybula – Starosta Drawski,
- Pan Marcin Naruszewicz – Burmistrz Czaplinka,
- Pani dr. hab. Katarzyna Zalasińska – Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
- Pan Tomasz Wolender – Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków,
- Pani Maria Witek – Dyrektor Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie,
Patronaty medialne obieli:
- TVP Historia,
- Kurier Szczeciński,
- Radio Szczecin,
- Polskie Radio Koszalin,
- Głos Koszaliński wraz z serwisem internetowym GK24.pl
Każdym Henrykowskim Dniom towarzyszy konferencja naukowa, która dotyczy zagadnień historycznych, kulturalnych czy turystycznych naszego regionu. Zaraz po uroczystej inauguracji całego wydarzenia, przez Prezesa HSS Zdzisława Andziaka oraz Wiceprezesa HSS Bogdana Andziaka, 2 lipca o godz. 10:15 w Sali Kamiennej zabudowań folwarcznych, odbyła się konferencja naukowa
- „Ochrona dziedzictwa kulturowego miasta i gminy Czaplinek”,
której moderatorem była Pani Maria Witek – Dyrektor Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie. Współorganizatorem konferencji był Narodowy Instytut Dziedzictwa (www.nid.pl). Poszczególne prezentacje dotyczące dziedzictwa kulturowego i historycznego gminy Czaplinek, kolejno przedstawiali:
- Pan Waldemar Witek – Kierownik Pracowni Terenowej NID w Szczecinie przedstawił temat „Krajobraz kulturowy gmina Czaplinek”
- Pani Marta Żukowska – Bosy – Specjalista Pracowni Terenowej NID w Szczecinie przedstawiła temat „Dziedzictwo archeologicznie gminy Czaplinek”
- Pan Radosław Walkiewicz – Starszy Specjalista Pracowni Terenowej NID w Szczecinie przedstawił temat „Oryginalny (nietypowy) układ urbanistyczny Czaplinka”
- Pan Maciej Słomiński – Główny Specjalista Pracowni Terenowej NID w Szczecinie przedstawił temat „Budowle dawnego Czaplinka”
- Pani Maria Witek Dyrektor Biura Dokumentacji Zabytków oraz Pan Mateusz Oleksiak – Specjalista z Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie przedstawili temat „Cyfryzacja dziedzictwa kulturowego szansą jego zachowania”
Po uroczystej inauguracji wydarzenia gospodarze udali się na teren folwarku, gdzie o godzinie 11:00 otwarta została Aleja Artystów i Rzemieślników. W tegorocznej Alei znaleźć można było stanowiska rzemieślników i artystów rzemiosł wszelakich oraz grup rekonstrukcyjnych, a także stanowiska promocyjne instytucji państwowych i samorządowych:
- Artyści i Rzemieślnicy:
- Rękodzieło – haft – Pani Helena Brożek
- Rękodzieło – biżuteria – Pani Anna Szepietowska
- Rękodzieło – ceramika – Pani Delfina Garbacz-Adametz
- Rękodzieło – Pod Burym Kotem – Pani Joanna Bienias
- Rękodzieło – ceramika – Pani Agnieszka Miszke
- Rękodzieło – terapia sztuką (arteterapia) – Pani Dorota Kowalska
- Rękodzieło – biżuteria, drewniane zabawki – Pan Zygmunt Słomiński
- Rękodzieło – BiJak Atelier – Pani Izabela Bijak
- Rękodzieło – Bionic Art. – Pani Katarzyna Worobiej
- Rękodzieło – Garcia Art Space – Pani Magdalena Garcia
- Rękodzieło – Sznureczkowe Przydasie – Pani Magdalena Grochowska
- Rękodzieło – szycie – Pani Małgorzata Banach
- Rękodzieło – kosmetyki naturalne – Pani Marta Graduszewska
- Rękodzieło – kosmetyki naturalne – Pani Barbara Rejmann-Miedziak
- Zioła – Pan Adam Borowski
- Rękodzieło – szycie – Pani Małgorzata Banach
- Miody – Państwo Joanna i Jacek Fujarscy
- Wybijanie monet – Panowie Michał Galas oraz Ryszard Kowalski
- Koszulki okolicznościowe – Pan Roman Mroczko
- Szable – Pan Jan Bielak
- Lody – Jan Kowalski z Santoka
- Grupy rekonstrukcyjne:
- Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Tempelburg z Czaplinka
- Stowarzyszenie Stacja Kultura z Bornego Sulinowa – sztuka malarska, stroje barokowe
- Stanowiska promocyjne:
- Gmina Czaplinek
- Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
- Park Dendrologiczny Przelewice
- Stoisko dydaktyczne Lasów Państwowych Nadleśnictwo Czaplinek
O godzinie 14:00 zainaugurowano działalność miasteczka dla dzieci, które zorganizowane zostało przez Czaplinecki Ośrodek Kultury, dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Aleksandrze Łuczyńskiej
O godzinie 15:00 gospodarze uroczyście zainaugurowali działalność Muzycznej Sceny Letniej. Zaprezentowały się na niej zespoły taneczne, śpiewacze, grupy wokalne i solowi wokaliści. Dyrektorem artystycznym oraz prowadzącą tegoroczną scenę letnią była Pani Alina Korolewicz, natomiast podkłady muzyczne przygotowywał Pan Bogdan Hamerski. Program sceny letniej był wypełniony po brzegi i występy odbywały się do godziny 19:00.
Na scenie letniej wystąpili:
- Styl – zespół taneczny
- Gracja – zespół taneczny
- Diabaz – zespół tańca ludowego
- Czarna Mamba – zespół taneczny
- Ontis – zespół wokalny
- Torney – Zespół wokalno-instrumentalny
- Wokaliści:
- Patrycja Jędraszek
- Tymek Rumak
- Małgorzata i Waldemar Czyżyk (akompaniament)
- Edyta Mech
- Katarzyna Więckowska
- Hania Tomczak
- Prezentacje przedstawili:
- Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Tempelburg,
- Ochotnicza Straż Pożarna z Siemczyna
W trakcie całego wydarzenia Koło Gospodyń Wiejskich z Siemczyna serwowało „Siemczyńskie Smaki”, czyli tradycyjne potrawy polskie nawiązujące do okresu baroku.
Przed główną atrakcją wieczoru nastąpiło uroczyste podpisanie umowy między Henrykowskim Stowarzyszeniem w Siemczynie, a Urzędem Marszałkowskim w Szczecinie, na dofinansowanie kolejnego etapu remontu barokowego pałacu w Siemczynie. Dofinansowanie dotyczy wymiany 8 okien w siemczyńskim pałacu i opiewa na kwotę 60 tys. PLN. Umowę z ramienia Urzędu Marszałkowskiego podpisał Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Pan Stanisław Wziątek w obecności wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Pani Teresy Kaliny.
Po podpisaniu umowy nastąpiło po raz pierwszy, uroczyste wręczenie Honorowych Hetmanów. Kapituła Honorowych Hetmanów w składzie: Sołtys Siemczyna Pan Michał Olejniczak, Prezes OSP Siemczyno Pan Jerzy Latosiński, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Pani Justyna Duda, Proboszcz parafii Siemczyno Ks. Andrzej Naporowski oraz Prezes HSS Zdzisław Andziak w uznaniu zasług dla rozwoju wsi Siemczyno postanowili przyznać Honorowego Hetmana Panu Pawłowi Szefernakerowi – Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, który osobiście odebrał odznaczenie. Korzystając z okazji Pan Minister podziękował serdecznie za okazane wyróżnienie, jak również pogratulował mieszkańcom wsi za umiejętność integracji ponad podziałami i kierowanie się przede wszystkim dobrem ogółu .
Przyznano też kolejnego Honorowego Hetmana w uznaniu zasług dla rozwoju wsi Siemczyno Panu Zdzisławowi Andziakowi prezesowi Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie. Zdzisław Andziak, również podziękował kapitule i mieszkańcom za wyróżnienie, życząc wszystkim zdrowia i wszelkiej pomyślności.
Po tych uroczystościach podziękowano z imienia i nazwiska przy brawach publiczności wszystkim współtwórcom obchodów XIX. Henrykowskich Dni w Siemczynie, jak również podziękowano za objęcie honorowymi patronatami władzom państwowym, samorządowym i mediom.
W następnej odsłonie główną atrakcją sobotniego wieczoru był koncert Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją dr hab. Sylwii Fabiańczyk-Makuch. W trakcie koncertu pod tytułem „Plenerowo”, wybrzmiały znane utwory muzyki rozrywkowej takie jak „Radio Gaga”, „Livin on a Prayer” czy „Yellow Submarine”. Wykonanie przez chór znanych utworów muzyki popularnej i z tematyki marynistycznej zrobiło niepowtarzalne wrażenie na zgromadzonej publiczności, a przepiękny dźwięk słyszany był nawet w najdalszych zakamarkach folwarku i Siemczyna. Nagłośnienie koncertu wykonywała firma Pana Stanisława Gruszkowskiego, za co bardzo serdecznie dziękujemy.
W niedzielę 3 lipca o godzinie 12:00 odbyła się Msza Św. w siemczyńskim kościele parafialnym pw. Matki Boskiej Różańcowej w intencji obchodów XIX Henrykowskich Dni w Siemczynie. Mszę świętą celebrował Ks. Andrzej Naporowski – proboszcz parafii Siemczyno. Po mszy świętej, już tradycyjnie wszyscy wierni i zaproszeni goście ustawili się na pałacowych schodach do grupowego pamiątkowego zdjęcia.
Następnie dla zaproszonych gości wydano uroczysty obiad.
Z kolei od godziny 15:00 rozpoczęło się zwiedzanie Interaktywnego Muzeum Baroku, Uniwersalium Rzemiosł Różnych, wystawy kolekcji ceramicznej, lokalnej kolekcjonerki, Pani Czesławy Hamerskiej oraz poplenerowej wystawy Stowarzyszenia Stacja Kultura. Zwiedzający mogli zapoznać się z historią pałacu zarówno w jego wnętrzach, jak i na terenie parku.
W późnych godzinach popołudniowych 3 lipca 2022 r. zakończono obchody XIX Henrykowskich Dni w Siemczynie zapraszając jednocześnie na jubileuszowe przyszłoroczne Henrykowskie Dni.
Autorzy: Krzysztof Andziak; Bogdan Andziak