XV Henrykowskie Dni w Siemczynie – 7-8 lipca 2018 roku

Sobota. 7 lipca 2018 roku. Już po raz piętnasty rozpoczęliśmy Henrykowskie Dni w Siemczynie. Henrykowskie bo Henryk – Heinrichs, legendarny założyciel obecnego Siemczyna. Henrykowskie Dni, znane w regionie jako swoiste celebrowanie historii i kultury, rozpoczęły się działaniami symultanicznymi. Stąd, wybaczyć proszę uszczuplenie lub wręcz pominięcie niektórych… Symultanicznie tzn. Aleja Rzemieślników i tutaj nie tylko fantastyczni z regionu, lecz i Polski całej, a równolegle do tejże konferencja historyczno-naukowa pt.: „Barok”, a na niej świetni i wybitni w swojej tematyce prelegenci:

 

– prof. dr hab. Juliusz A. Chrościcki z tematem „O Kaplicy w Wersalu, tajemnicach francuskich ogrodów i niezwykłych meblach z epoki”;

 

– dr Maciej Płotkowiak z tematem „Wybrane nowożytne więźby dachowe z terenu Pomorza Zachodniego”;

 

– Małgorzata Haas-Nogal z tematem „Piękno ginące. Parki barokowe w krajobrazie Pomorza Zachodniego”;

 

– dr Janina Kochanowska z tematem „Wspomnienie o wyposażeniu i kolekcjach w pomorskich pałacach”.

 

By tego było mało to niezależnie odbywały się warsztaty ceramiczne, plastyczne, taneczne i wokalne.

 

Patrząc od strony folwarku całe tłumy dorosłych, młodzieży i dzieci przelewały się w kierunku przypałacowych błoni. Tam właśnie ulokowano „scenę letnią”, na której podziwiać mogliśmy prezentacje śpiewacze, taneczne i odtwórcze. Nie zabrakło bowiem rekonstruktorów z epok różńych. Najbliższa nam w czasie to I wojna światowa i 7 Pomorski Regiment Piechoty nr 54 von der Goltza, który rozłożył swój obóz na początku Alei Grabowej, która jak zawsze, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających tego dnia założenie pałacowo-parkowe w Siemczynie. Tuż obok białymi namiotami zalśniło obozowisko templariuszy. Jak wiemy Czaplinek (Tempelburg), St. Drawsko (Drahim) to dawne siedziby zakonu templariuszy, które dość długo po jego rozwiązaniu utrzymywały się dzięki cichemu wsparciu władcy Brandenburgii i Rzeczpospolitej, któej graniczną wsią było obecne Siemczyno, a ówczesne Heinrichsdorf.

 

Aleję rzemieślników i artytów ubogacało Sołectwo Siemczyno serwując wszystkim łaknącym i spragnionym wyborne wiejskie posiłki i napitki.

 

Wracając do przypałacowych błoni „scena letnia” ulokowana, jak wspomniałem wcześniej, w gabinecie medytacji, czyli przyparkowym zakątku z trzech stron obsadzonym lipami, tętniła życiem. Na scenie obejrzeć i podziwiać mogliśmy m. in.:

 

– śpiewaczo-taneczną prezentację Sołectwa Siemczyno;

 

– Zespół „Marianki” z Czaplinka, który wystąpił w czterech odsłonach;

 

– pokazy taneczne Zespołu „Diabaz” z Drawska Pomorskiego, który występował aż sześć razy;

 

– trzy układy choreograficzne w wykonaniu Grupy „Styl”;

 

– a także dwa pokazy taneczne zaprezentowane przez Zespół Tańców Barokowych „Pałac Siemczyno”, który jak zawsze prezentował się niezwykle barwnie, a to nie tylko dzięki barokowym układom tanecznym, ale także przepięknym strojom z epoki Baroku.

 

Na „scenie letniej” mogliśmy także podziwiać prezentację powarsztatową pieśni staropolskich, pokazy mody z XIX wieku prezentowane przez młodzież i dzieci z połczyńskiego Centrum Kultury. Na scenie zaprezentowali się także odtwórcy historyczni przybliżając nam okres I wojny światowej i znacznie bardziej odległy w czasie okres templariuszy. Warto wspomnieć, że wszyscy artyści występujący na „Scenie Letniej”, dla których sprawą niezmiernie ważną jest edukacja kulturalna, podzielili się z widownią swoimi talentami w ramach wolontariatu, „pro publico bono”. Występy urozmaicone były pokazami walk rycerskich, które odbywały się na placu nieopodal sceny, gdzie gospodarzyli odtwórcy historyczni.

 

Wieczorem, przestrzeń tuż obok alei artystów i rzemieślników, gdzie przez cały dzień można było podziwiać i nabyć dzieła sztuki i wyroby rękodzielnicze, zaczęła powoli zapełniać się publicznością, która przybyła na wydarzenie dnia jakim był koncert na „Scenie Głównej”. Na tejże o godzinie 20.30 rozbłysły światła i zasiadła tam szczecińska Wielka Orkiestra Symfoniczna Opery na Zamku. Tak rozpoczął się I Letni Festiwal Operowey – przepiękny, dwugodzinny koncert z udziałem wokalistó z najwyższej półki – zarówno z Polski, jak i zza granicy. Przed koncertem przybyłych gości powitali Prezes Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie Zdzisław Andziak, Wiceprezes HSS Bogdan Andziak i Dyrekotr Opery na Zamku Jacek Jekiel. Koncert poprowadził Andrzej Wątorski barwnie opowiadając o śpiewakach, kompozytorach i historii utworów. I tak oto pod niebem rozświetlonym zorzą zakóńczyła się pierwsza – kulturalna część XV Henrykowskich Dni w Siemczynie.

 

Niedziela. 8 lipca 2018 roku. O godzinie 12.00, jak każdego roku, odbyła się msza święta zakończona wspólnym grupowym zdjęciem przed kościołem. Od godziny 15.00 wszystkie działania przeniosły się z Zespołu Pałacowo-Folwarcznego nad Zatokę Henrykowską jeziora Drawsko. Tam wszyscy, licznie przybyli, goście mogli śledzić przebieg regat o puchar Prezesa Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie. Regaty odbywały się w trzech klasach, tj. jachtów o długości powyżej 6,5 m, do 6,5 m oraz w klasie Optimist. Równolegle do regat na plenerowej scenie czas gościom umilała muzyka, występy Formacji Tanecznej ADHD z Gościna oraz innych artystów. Grupa nurków pod kierownictwej Dariusza de Lorma prezentowała pokazy ratownictwa wodnego. Zaś Ci, którzy mieli na to ochotę mogli wybrać się w krótki rejs po Zatoce Henrykowskiej czaplineckim katamaranem, który wielokrotnie powracał do kei by zabierać kolejne grupy gości. Oczywiście przybyli goście mogli wziąć udział w biesiadzie i poczuć się jak na pikniku. Nad całością niedzielnych działań czuwał gospodarz całego wydarzenia Bogdan Andziak. Nie zabrakło także znamienitych gości, tj. Pani Senator Grażyna Anna Sztark, Starosty Drawskiego Stanisława Kuczyńskiego, Burmistrza Czaplinka Adama Kośmidra, Przewodniczącego Rady Miasta Czaplinek Wacława Mierzejewskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Kołobrzeg i Prezesa Ligii Morskiej i Rzecznej Antoniego Szarmacha z Kołobrzegu.

 

Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, opierając się na rozmowach z uczestnikami XV Henrykowskich Dni w Siemczynie, że wydarzenie to na stałe już wpisało się w kalendarz Gminy Czaplinek i jest to wydarzenie na najwyższym posziomie skupiające animatorów, artystów, regionalistów i rekonstruktorów z całej okolicy, a Pałac Siemczyno to miejsce, które daje szerokie możliwości realizacji pomysłów na kulturę przez duże „K”.

Bogdan Andziak