XL Henrykowskie Spotkania Kulturalne w Siemczynie – 29 lutego 2020 r.
29 lutego 2020 roku był dniem szczególnym z dwóch powodów. Jednym było to, że luty ma 29 dni zaledwie raz na cztery lata. Drugim zaś to, że czwórka zagościła przed Henrykowskimi Spotkaniami Kulturalnymi w Siemczynie.
Tego dnia Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie zorganizowało jubileuszowe 40-te spotkania, na które przybyło około 120 zainteresowanych tym wydarzeniem gości.
Punktualnie o godzinie 16.00 wydarzenie to rozpoczął specjalnie na tę okazję przygotowany film prezentujący historię zorganizowanych dotychczas trzydziestu dziewięciu Henrykowskich Spotkań Kulturalnych, które odbyły się w okresie od sierpnia 2015 roku do stycznia 2020 roku.
Po filmie Prezes i Wiceprezes Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie Zdzisław i Bogdan Andziakowie powitali przybyłych gości. Odnieśli się także do zaprezentowanego obrazu wskazując na fakt jak wielu prelegentów, artystów, zespołów tanecznych, śpiewaczych i teatralnych gościło w ścianach siemczyńskiego folwarku na Spotkaniach Kulturalnych dzieląc się swoimi pasjami, wiedzą oraz kunsztem tworzonych przez siebie dzieł. Jednym słowem podczas dotychczasowych trzydziestu dziewięciu spotkań każdy z gości mógł znaleźć coś co go zainteresowało, a lokalni i regionalni artyści i pasjonaci mieli okazję zaprezentować to co dal nich ważne lub najważniejsze.
Po powitaniu wiceprezes stowarzyszenia Bogdan Andziak zapowiedział występ Zespołu Tanecznego „Czarna Mamba”.
Zespół, którego choreografem jest Dzidka Harańczyk, w barwnych strojach zaprezentował układ taneczny „Jive”. Występ ten raz, że zaskoczył, dwa to zachwycił publiczność. Po tej dawce sztuki nadszedł czas na historię.
Tym razem pan Tomasz Obłoj zaprezentował temat bliski swemu sercu, a mianowicie „Historię gorzelnictwa na Pomorzu”. Pan Tomasz jest wnukiem Wacława Demiańskiego, który w 1935 roku ukończył Krajową Szkołę Gorzelnictwa w Dublanach koło Lwowa. Podczas prelekcji stwierdził on, że ma moralny obowiązek zachować tradycję i pamięć o przemyśle fermentacyjnym i jego znaczeniu. Będąc współwłaścicielem Gorzelni Rolniczej zadbał o to by część zabytkowa wyposażenia jego gorzelni została wpisana do wojewódzkiego rejestru ruchomych zabytków techniki. Temat spotkał się z zainteresowaniem słuchaczy, którzy nie do końca zdawali sobie sprawę jak przemysł ten, historycznie bardzo popularny, współcześnie stał się zawodem ginącymi i zaniedbanym. Dzięki temu wykładowi mieliśmy też okazję prześledzić historię gorzelni na Pomorzu, które w dniu dzisiejszym są w większości obiektami opuszczonymi, zaniedbanymi i wręcz zapomnianymi.
Po prelekcji ponownie pod sceną zagościł Zespół „Czarna Mamba” z układem tanecznym „Biały Niemen”. Tytuł ten doskonale odzwierciedlały zwiewne, białe stroje artystek. „Czarna Mamba” to kilkanaście pełnych finezji i energii pań, które wypełniając scenę ruchem odzwierciedlającym oddającym barwy muzyki wywarły na odbiorcach niesamowite wrażenie i chyba każdy żałował, że był to tylko jeden układ taneczny.
Po krótkiej przerwie goście mogli obejrzeć fragment programu TVP1 „Zakochaj się w Polsce” traktujący o Siemczynie, a w którym o jego historii i legendach opowiadał Tomaszowi Bednarkowi w przypałacowym parku Bogdan Andziak przyodziany w sarmacki strój.
Ostatnim, lecz niezwykle dynamicznym, taktem tego spotkania był występ rockowego zespołu „Still Contract” w składzie: Michał Heppner – gitara basowa i słowa, Janusz Całość – gitara i muzyka, Tomasz Zeń – gitara oraz Jagoda Springer – vocal. Przestrzeń „Sali Kamiennej” wypełniły głośne, lecz pełne wirtuozerii muzyków brzmienia znanych i autorskich utworów. Podziwiać mogliśmy piękne solówki gitarzystów oraz niezwykłe brzmienie gitary basowej. Dopełnieniem było świetlenie okraszone oparami dymu unoszącego się nad sceną, przez który przedzierały się dźwięki, które z pewnością słyszeli nawet ci mieszkańcy Siemczyna, którzy nie przyszli na to wydarzenie. Było czego posłuchać.
Mocny rock zakończył jubileuszowe czterdzieste spotkanie, a po zakończeniu wszyscy opuszczający „Salę Kamienną” goście byli pod wrażeniem różnorodności doznań tego popołudnia.
Pozostaje nam czekać na kolejne marcowe spotkanie, które odbędzie się już za miesiąc. A co tam zobaczymy, poznamy i usłyszymy tego nie wie jeszcze nikt.
Bogdan Andziak
Poniżej relacja filmowa przygotowana przez Pana Tadeusza Brożka.