III. Europejskie D ni Dziedzictwa w Siemczynie – 7 września 2013
„To nie sztuka wybudować nowy dom,
Sztuką sprawić, by miał w sobie duszę.”
Z piosenki Alicji Majewskiej
Tegoroczna, trzecia już edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Siemczynie odbyła się 7 września pod oficjalnym hasłem przewodnim: „Nie od razu Polskę zbudowano”. Miała ona szczególnie uroczysty charakter, bo inaugurowała EDD w województwie zachodniopomorskim. Organizatorami uroczystości byli: Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie, Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział Terenowy w Szczecinie.
A oto lista znamienitych gości, którzy zaszczycili swą obecnością tego dnia Siemczyno:
- Sławomir Preiss – Senator RP,
- Marek Hok – Poseł na Sejm RP,
- Wiesław Suchowiejko – Poseł na Sejm RP,
- Wojciech Drożdż – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego,
- Jacek Jekiel – Dyrektor Wydziału Kultury, Nauki i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego,
- Damian Greś – Dyrektor Wydziału Turystyki, Gospodarki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego,
- Ewa Stanecka – Wojewódzki Konserwator Zabytków,
- Cezary Nowakowski – Dyrektor Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie,
- Maryla Witek – z-ca dyr. Biura Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie,
- Waldemar Witek – Narodowy Instytut Dziedzictwa OT Szczecin,
- Tomasz Tamborski – Starosta Kołobrzegu,
- Andrzej Olichwiruk – Z-ca Prezydenta Kołobrzegu,
- Stanisław Cybula – Starosta Drawska Pomorskiego,
- Andrzej Brzemiński – Z-ca Starosty Drawska Pomorskiego,
- Jerzy Lauersdorf – Przewodniczący Rady Powiatu Drawskiego,
- Adam Kośmider – Burmistrz Czaplinka,
- Waldemar Włodarczyk – Burmistrz Złocieńca,
- Jan Szewczyk – Wójt Wierzchowa,
- Wacław Micewski – Wójt Ostrowic,
- Krzysztof Zacharzewski – Prezes LGD „Partnerstwo Drawy”,
- Andrzej Naporowski – Proboszcz Parafii w Siemczynie,
- Mathias von Bredow – Prezydent rodu i wnuk przedwojennych właścicieli Pałacu w Siemczynie,
- Ryszard Swęd – Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej z Czaplinka,
- Marian Felsztyński – Prezes Złocienieckiej Organizacji Turystycznej.
Także, jak nigdy wcześniej, dopisała frekwencja, bo i pogoda była „złota” i staje się już dobrą tradycją uczestniczenie w wydarzeniach organizowanych przez Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie.
O godzinie 11.00 w przepełnionej Sali Konferencyjno-Koncertowej przedstawiciel gospodarzy Pan Bogdan Andziak dokonał otwarcia uroczystości.
Potem wielu znamienitych gości, gratulowało gospodarzom dotychczasowych dokonań, życzyło dalszych sukcesów i deklarowało zainteresowanie i życzliwość dla podejmowanych tu inicjatyw.
Z okazji czterdziestolecia Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie jego dyrektor Cezary Nowakowski zapoznał zebranych z wielkimi dokonaniami tej instytucji, a ilustracją dla jego wystąpienia była ekspozycja fotograficzna prac biura.
O tym jak wiele dokonało się w Siemczynie w minionych latach i o zamierzeniach na przyszłość mówił Pan Bogdan Andziak. Wystąpienie swe, bogato ilustrowane archiwalnymi zdjęciami, zatytułował: „Nie od razu Polskę zbudowano – na przykładzie założenia pałacowo-parkowego w Siemczynie”.
W 1996 roku najstarszy z braci Andziaków Czesław przypadkowo stał się właścicielem 1/4 pałacu. Od tego czasu nastąpiło tu wiele istotnych zmian: wykupowano i scalano nieruchomości, zabezpieczano przed dalszą dewastacją i nieszczeniem obiekty, wspaniale zrewitalizowano wiele dawnych zabudowań gospodarczych, przeprowadzono badania archeologiczne i historyczne, opracowano projekt rewitalizacji pałacu i wykonano jeszcze wiele istotnych dla przyszłości działań. A co najważniejsze, tym działaniom w sferze materialnej, towarzyszyły dokonania w sferze naukowej, intelektualnej i kulturalnej. Zrodził się zamiar utworzenia w Siemczynie regionalnego centrum kultury, nauki i sztuki. Jest on konsekwentnie realizowany czego dowodem są organizowane tu stałe i czasowe wystawy, wernisaże, konferencje naukowe i odczyty oraz tak ważne wydarzenia, jak: Europejskie Słoneczne Dni, Henrykowskie Dni w Siemczynie, czy też Europejskie Dni Dziedzictwa. Te działania sprzyjają tworzeniu się nowej tradycji na ziemiach tak niedawno odzyskanych przez Polskę.
Ogromną zasłgą rodziny Andziaków i założonego przez nich Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie jest to, że potrafiło ono zgromadzić wokół siebie i realizowanych celów wielu społeczników, intelektualistów i ludzi nauki i to nie tylko regionalnych współpracujących z zaangażowaniem i bezinteresownie. Znaczącym symbolem tych działań są Zeszyty Siemczyńsko-Henrykowskie, których III tom ukaże się wkrótce.
Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa stały się dobrą okazją, aby wielu z tych partnerów i przyjaciół Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie uhonorować Honorowymi Henrykami.
Henryki Honorowe 2013 otrzymali:
- Andrzej Naporowski – proboszcz siemczyńskiej parafii,
- Michał Olejniczak – sołtys Siemczyna,
- Jarosław Leszczełowski – znamienity złocieniecki historyk, autor wielu książek o historii regionu, członek redakcji „Zeszytów Siemczyńsko-Henrykowskich”,
- Janina Gąszcz – Dyrektor CZaplineckiego Ośrodka Kultury,
- Zbigniew Januszaniec – niestrudzony czaplinecki historyk, członek redakcji „Zeszytów Siemczyńsko-Henrykowskich”,
- Zbigniew Gawroński – Prezes i właścicel Gawex Media.
Grawertony z podziękowaniami za współpracę otrzymali:
- Adam Kośmider – Burmistrz Czaplinka,
- dr Zbigniew Mieczkowski – regionalny historyk, autor wielu prac o tematyce historycznej, członek redakcji „Zeszytów Siemczyńsko-Henrykowskich”,
- Kamil Połeć – siemczyński niestrudzony historyk amator, członek redakcji „Zeszytów Siemczyńsko-Henrykowskich”,
- Marian Romaniuk – publicysta, autor cennych prac z historii kościoła polskiego, zastępca redaktora naczelnego „Zeszytów Siemczyńsko-Henrykowskich”,
- Wiesław Krzywicki – zastępca redaktora naczelnego „Zeszytów Siemczyńsko-Henrykowskich”,
- Krzysztof Zacharzewski – Prezes Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Drawy”,
- Cezary Nowakowski – dyrektor Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie,
- Maryla Witek – zastępca dyrktora Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie,
- Beata Makowska – kierownik Oddziału Terenowego w Szczecinie Narodowego Instytutu Dziedzictwa,
- Waldemar Witek – z Oddziału Terenowego w Szczecinie Narodowego Instytutu Dziedzictwa,
- Ewa Stanecka – Wojewódzki Konserwator Zabytków,
- Paweł Pawłowski – Dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu,
- Magdalena Bekier – projektantka mody i właścicielka pracowni rekonstrukcji strojów historycznych,
- Mathias von Bredow – Prezydent rodu von Bredow i wnuk przedwojennych właścicieli majątku w Siemczynie.
Zwięczeniem tej uroczystości było wręczenie przez Wojciecha Drożdża Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego złotych Odznak Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Za Opiekę nad Zabytkami” dla Zdzisława i Bogdana Andziaków oraz Gryfa Zachodniopomorskiego dla Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie.
Po zakończeniu części oficjalnej odbyły się na przypałacowych błoniach piękne występy artystyczne Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Drawska Pomorskiego, Zespołu „Gracja” działającego przy Politechnice Koszalińskiej oraz znakomitego tenora Jana Subocza z Czaplinka.
Wszyscy artyści, a już szczególnie Jan Subocz otrzymali gromkie brawa po swoich występach. Naprawdę było czego posłuchać i na co popatrzeć:
Równolegle odbywało się zwiedzanie zabytkowego zespołu pałacowo-folwarcznego i zabytkowego kościoła w Siemczynie, warsztaty garncarskie i ceramiczne oraz warsztaty tkackie. Można też było obejrzeć kilka wystaw czasowych w salach hotelu i pałacu, a w tym prace utalentowanej malarki Grażyny Osman. Nie zabrakło też strawy dla ciała – na przypałacowych błoniach przy alei grabowej stały ławy i stoły, gdzie wszyscy mogli psilić się tradycyjną grochówką z kotła i kiełbasą z grilla.
Tegoroczna wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Siemczynie i jej przewodnie hasło była dobrą okazją do pokazania dotychczasowych dokonań rodziny Andziaków, która jak w pisence Alicji Majewskiej nie tylko nadała nowy kształt posiadłości, ale także sprawiła iż tętni tu życie – nadała murom duszę.
Autor: Wiesław Krzywicki