VIII Henrykowskie Spotkanie Kulturalne, ostatnie przed wakacyjną przerwą, odbyło się 16 kwietnia 2016 r. tradycyjnie w Zespole Pałacowo-Folwarcznym i miało bardzo bogaty program, składało się bowiem z trzech części. Najpierw uwagę ok. 200 gości (tyle ich przybywa ostatnio) skupił dr Zbigniew Mieczkowski, znawca historii regionu. Tym razem jego wykład poświęcony był dziejom poligonu drawskiego – od średniowiecza po czasy współczesne. Multimedialna prezentacja z mnóstwem map, obrazów, fotografii towarzyszyła barwnym opowieściom pułkownika WP, który na poligonie spędził kilkanście lat, a o jego historii napisał i wydał obszerną publikację pt. „Poligon drawski w trzech odsłonach”.

Część drugą spotkania stanowił koncert poezji śpiewanej w wykonaniu braci Tomka i Jacka Bateńczuków, wywodzących się z Czaplinka, a obecnie mieszkających w Poznaniu i Siemczynie. Grający na gitarach i harmonijce ustnej panowie rozbawili i rozczulili publiczność nie tylko tradycyjnymi piosenkami turystycznymi, ale przede wszystkim swoimi kompozycjami do tekstów publikujących poetów, a nawet własnych. Furorę zrobiły kompozycje Tomka Bateńczuka do wierszy Roberta A. Dyduły, nieodłącznie związanego z Pałacem Siemczyno oraz poświęcona żonie piosenka Jacka Bateńczuka, siemczynianina.

Trzecią część wieczoru wypełniło otwarcie galerii w Sali Ceglanej połączone z wernisażem prac Grupy art4art. Czworo artystów plastyków mieszkających w Złocieńcu i Drawsku Pomorskim zjednoczyło swe siły, by wspólnie prezentować swe obrazy. Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie chętnie udzieliło grupie dachu nad głową i tak powstała otwierana tego wieczoru galeria. Państwo Jadwiga Adrianowska, Ewa Kamińska-Mikołajczyk, Maria Łapuć i Jerzy Łapuć zaprosili do Siemczyna swoich gości, m. in. prezesa Koszalińskiego Oddziału Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej – panią Krystynę Wojtas oraz ubarwiający wernisaż muzycznie zespół „Pod kilem”. Wypełniona obrazami i publicznością Sala Ceglana tętniła życiem do późnych godzin wieczornych.

Kwietniowe Henrykowskie Spotkanie Kulturalne zamknęło pierwszy rok tej, jak się okazało, niezwykle atrakcyjnej dla środowiska lokalnego, odpowiadającej na potrzeby stek ludzi inicjatywy. Początek kolejnego sezonu planowany jest na październik 2016 r.