XXXII Henrykowskie Spotkania Kulturalne w Siemczynie – (16.03.2019 r.) Spotkanie rozpoczął ksiądz Jacek Brakowski, doktor historii i aktualnie proboszcz Parafii pw. Świętej Trójcy w Czaplinku. Jego wystąpienie poświęcone było żołnierzom niezłomnym. Prelegent przedstawił zarówno sylwetki poszczególnych bohaterów, jak i losy ich oddziałów w różnych częściach wojennej i powojennej Polski. Pełen pasji i zaangażowania emocjonalnego wykład wywołał niemałe poruszenie wśród słuchaczy, którzy jeszcze długo po spotkaniu dyskutowali o różnych obliczach polskiego patriotyzmu.

Po tym znakomitym wykładzie na scenę dziarsko wkroczyła grupa umundurowanych seniorów. Chór „Kombatant” z Kołobrzegu pod dyrekcją pełnej energii i poczucia humoru pani Jolanty Wójcik rozczulił publiczność znanymi i lubianymi żołnierskimi przebojami, w znacznej mierze zaczerpniętymi z legendarnego już Festiwalu Piosenki Żołnierskiej, odbywającego się przed laty w Kołobrzegu. Uczestników Henrykowskich Spotkań Kulturalnych nie trzeba długo zachęcać do wspólnego śpiewania, więc radosne „Przyjedź mamo na przysięgę” czy sentymentalna „Oka” zabrzmiały gromko, u niejednego z nas wywołując miłe wspomnienia dawnych lat.

Bohaterką części plastycznej kulturalnego siemczyńskiego popołudnia była Wioletta Ślączka, artystka mieszkająca w Złocieńcu. Zaprezentowała ubrania wykonane z wełny merynosów australijskich w połączeniu z jedwabiem oraz innymi włóknami naturalnymi, takimi jak bambus czy silk laps. Bajecznie kolorowe szale, tuniki, kamizele i suknie, wykonane techniką nanofilcu, jak egzotyczne motyle ozdabiały Salę Kamienną, zachwycając i budząc chęć ich posiadania u wielu zwiedzających. Tego popołudnia do siemczyńskiego Zespołu Pałacowo-folwarcznego dotarło blisko 100 osób.