X. Henrykowskie Dni w Siemczynie
X. Henrykowskie Dni w Siemczynie – 5-7 lipca 2013
W dniach 5-6-7 lipca odbyły się już po raz dziesiąty Henrykowskie Dni w Siemczynie, a ich znamienitymi gośćmi byli:
- Biskup pomocniczy Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej – Ks. Bp. Krzysztof Zadarko,
- Senator RP – Sławomir Preiss z małżonką,
- Poseł RP – Wiesław Suchowiejko z małżonką,
- Prezydent rodziny von Bredow – Mathias von Bredow z rodziną,
- Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie – Ewa Stanecka,
- Dyrektor OT Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Szczecinie – Beata Makowska,
- Z-ca Dyrektor Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie – Maryla Witek,
- Burmistrz Czaplinka – Adam Kośmider z małżonką,
- Z-ca Burmistrza Czaplinka – Zbigniew Dudor,
- V-ce Starosta Powiatu Drawskiego – Andrzej Brzemiński,
- wnuk noblisty Henryka Sienkiewicza – Juliusz Sienkiewicz z małżonką,
- Starosta Powiatu Kołobrzeskiego – Tomasz Tamborski.
Ich organizatorem było Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie, przy współudziale mieszkańców wsi, Urzędu Gminy Czaplinek, Czaplineckiego Ośrodka Kultury, Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Drawy” ze Złocieńca oraz:
- Rzemieślników i artystów tworzący zachodniopomorską aleję rzemieślników:Małgorzata Kapuścińska, Jadwiga i Zdzisław Adrianowscy, Genowefa Dykier, Jacek Grzelak, Marta Hnatowska, Genowefa Polak, Edward Szadkowski, Stanisław Barski, Andrzej Skrzypiec, Roman Perłak, Irena Klas, Krystyna Wenelska, Konrad Fujarski, Witold Hyży, Paweł Małys, Aneta Wajda, Helena Brożek.
- Muzeów i Izb Muzealnych: Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Izba Muzealna w Czaplinku, Muzeum Regionalne w Szczecinku, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie, Izba Muzealna w Bornym Sulinowie udostępniła wystawę Instytutu Pamięci Narodowej pt.: „Zimna Wojna”, Muzeum PGR Bolegorzyn, zbiory prywatne p. Starczewskiego Cezariusza z Czaplinka, zbiory Stowarzyszenia „Szabla i Łuk” z Kumek, Izba Muzealna z Drawska Pomorskiego,Muzeum Przetwórstwa Mięsa Konsorcjum Andziak sp.j. Kołobrzeg, zbiory prywatne p. Edwarda Syta z Siemczyna, Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie, wystawa czasowa – (Rodzina von Bredow w Heinrichsdorf 1907-1945), Sołectwo Siemczyno – wystawa czasowa (Mieszkańcy wsi Henrykowo-Siemczyno po 1945 r.)
- Zespoły śpiewacze i taneczne: „Jarzębina” z Mirosławca, „Pomorzanki” z Suliszewa, „Swojacy” z Mirosławca, „Radość” z Linowa, „Mirosławiacy” z Mirosławca, „Jarzębinki” z Broczyna, Zespół Taneczny „Gracja” z Politechniki Koszalińskiej
- Pokaz mody pałacowej i folwarcznej (Od pola do pałacu) – pod kierownictwem Magdaleny Bekier
- Grupy rekonstrukcyjne: Dreispitz z Polski i Niemiec i Estokada
- Bractwo Kurkowe z Kołobrzegu
- Zespół z Filharmonii Koszalińskiej z solistką.
autor: Wiesław Krzywicki
Sprawozdanie z X Henrykowskim Dni w Siemczynie – 5-7 lipca 2013 roku:
5 lipca 2013 r.
Głównym wydarzeniem pierwszego dnia (5 lipca 2013 r.) była konferencja naukowa – „Z dziejów ziemi drawskiej – Siemczyno i okolice poprzez wieki”, którą otworzył Bogdan Andziak – Wiceprezes Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie i główny „sprawca” tych trzydniowych wspaniałości. Kierownictwo naukowe doskonale sprawował dr Zbigniew Mieczkowski:
- Waldemar Witek – Budownictwo ryglowe na Pojezierzu Drawskim,
- Radosław Walkiewicz – Barokowe rezydencje pomorskie,
- Jan Jerzy Nałęcz – Heraldyka z pogranicza dawnej ziemi drawskiej i drahimskiej,
- Tomasz Choroba – Walter Gropius na Pojezierzu Drawskim,
- Magdalena Bekier – Stroje z epoki baroku,
- Zbigniew Januszaniec – Tajemnice czaplineckiego kościółka,
- Juliusz Sienkiewicz – Heinrichsdorf (Siemczyno)- historia a fikcja literacka w Potopie,
- Dr Zbigniew Mieczkowski – Ochrona dóbr kultury na wypadek konfliktu,
- Paweł Pawłowski – Muzeum w Pałacu,
- Jarosław Leszczełowski – Siemczyno i jego historia.
Wszystkiego referaty były bardzo interesujące i wzbogaciły wiedzę słuchaczy. Niektóre z wystąpień były pasjonujące, a należały do nich: M. Bekier, J. Sienkiewicza, Z. Mieczkowskiego i J. Leszczełowskiego. Szkoda, że z braku czasu nie wszystkie z nich zostały dokończone. Np. żałowałem (a chyba nie tylko ja), że nie mogłem wysłuchać do końca opowieści J. Leszczełowskiego o historii otaczających nas miejscowości i związanych z nimi legendach.
Także pierwszego dnia nastąpiło oficjalne otwarcie alei rzemieślników i wystaw muzealnych w pałacu, pokaz mody pałacowej, przemarsz wojsk przez wieś z inscenizacją poboru rekrutów do wojska oraz rekwirowania żywności, a na zakończenie dnia biesiada śpiewacza. Urocza była prezentacja barokowych strojów kobiecych dokonana przez Magdalenę Bekier. To pasjonatka, która opowiada tak ciekawie i dowcipnie o strojach, stosowanych materiach, krawiectwie i obyczajach epoki, że chwilami człowiekowi wydawało się, że jest w XVII wieku.
Pierwszy dzień zakończył się około godziny 22, po przyjściu przez wieś grup rekonstrukcji historycznych, tj. szlachty i wojsk. Orszakowi temu tłumnie towarzyszyli uczestnicy konferencji i całego wydarzenia. Podczas przemarszu zapraszano mieszkańców do uczestniczenia w sobotnim, niezwykle uroczystym dniu obchodów X Henrykowskich Dni w Siemczynie. Towarzyszyły mu również werble, a także co kilkadziesiąt metrów zatrzymywał się on na wystrzały z broni palnej. Wielu mieszkanców Siemczyna wyległo na ulice i można określić ten przemarsz jako bardzo udany oraz porównać go można do jednej wielkiej, społecznej, sesji zdjęciowej.
autor: Wiesław Krzywicki
6 lipca 2013 r.
Następnego dnia z rana (6 lipca 2013 r.) ponownie odbył się przemarsz wojsk przez wieś, w trakcie którego zapraszano jej mieszkańców do udziału w Henrykowskich Dniach. Potem nastąpiło powitanie gości, prezentacja uczestników oraz otwarcie „Jarmarku produktów regionalnych”. Prezentowano na nim sztukę kulinarną i rzemiosła dawne, a w tym rozbieranie półtusz świńskich, wyrób bardzo smacznej kiełbasy, pokazy garncarskie i inne. Na stoiskach ze zdrową żywnością można było zamówić różne smakowite specjały i napoje. Towarzyszyły temu występy zespołów ludowych i śpiewaczych z Pojezierza Drawskiego. Jednocześnie wszyscy mogli zwiedzać pałac w którym znajdowało się wiele stanowisk muzealnych oraz dwie wystawy zdjęć z historii Siemczyna i jego mieszkańców. Pierwsza z nich dotyczyła rodziny von Bredow, do której należał pałac i przyległy majątek (1907-1945). Powstała dzięki udostępnieniu przez wnuka przedwojennych właścicieli Mathiasa von Bredow starych rodzinnych zdjęć, które po retuszu i znacznym powiększeniu, świetnie ilustrują przedwojenny dzieje właścicieli i ich majątku. Druga dotyczy mieszkańców Siemczyna, którzy osiedlili się tu po wojnie. To też wspaniała ilustracja najnowszej historii wsi. Ta druga wystawa powstała dzięki staraniom Michała Olejniczaka sołtysa Siemczyna i Kamila Połcia lokalnego pasjonata historii. Te dwie wystawy uroczyście otworzył Bogdan Andziak wraz z Mathiasem von Bredow i zaproszonymi znamienitymi gośćmi, po czym nastąpiła konferencja prasowa.
Wielką atrakcją dla wszystkich uczestników tego dnia były występy zespołów ludowych i śpiewaczych oraz piknik historyczny na błoniach pałacowych, a w tym zwiedzanie obozu wojsk pruskich z okresu wojny siedmioletniej (1756 – 1763), pokazy musztry, życia obozowego itp. Po południu, w wykonaniu polsko-niemieckiej grupy rekonstrukcji historycznych Dreispitz, odbyła się inscenizacja historyczna Potyczka pod Heinrichsdorf – nawiązująca do wkroczenia Szwedów w granice Rzeczpospolitej pod Siemczynem (Heinrichsdorf) 21 lipca 1655 r. Wszyscy, a najbardziej najmłodsi widzowie, bardzo się emocjonowali oglądając to widowisko. Było dużo huku, ognia i dymu, „a trup ścielił się gęsto”.
A potem, w złotych promieniach wieczornego słońca odbył się pokaz strojów kobiecych z epoki baroku. Prezentowała je Magdalena Bekier oraz jej piękne dziewczęta, a surowe tło stanowili wojacy z grupy Dreispitz. Prezentowane były stroje dworskie, służby dworskiej, mieszczańskie i chłopskie. Z zaciekawieniem i rozbawieniem oglądaliśmy szczegóły garderoby damskiej, także te bardziej intymne. Pani Magdalena okazała się nie tylko piękną i utalentowaną modelką i wybitną rekonstruktorką barokowych strojów kobiecych, ale także potrafiła z werwą, dowcipnie i interesująco opowiadać o epoce baroku i panującej wówczas modzie i obyczajach. Tak sama pisze o tym co czyni: „Moja praca jest moją pasją. Tworzenie, szycie, czy choćby tylko naprawienie czegoś, co wydawać by się mogło niemożliwe, daje mi wiele satysfakcji. Dlatego tak dobrze rozumiem potrzeby moich klientów. Do każdego podchodzę bardzo indywidualnie. Wiem bowiem, że ubiór to integralna część naszej osobowości, sprawia, że nawet w zwykły dzień możemy czuć się wyjątkowo.”
Wreszcie wieczorem odbyły się występy Orkiestry Filharmonicznej z Koszalina, której towarzyszyła solistka.
autor: Wiesław Krzywicki
7 lipca 2013 r.
W niedzielę (7 lipca 2013 r.) uświetnił Henrykowskie Dni swą obecnością ks. biskup Krzysztof Zadarko, którego papież Benedykt XVI dnia 16 lutego 2009 mianował biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i biskupem tytularnym Cavaillonu (stolica historycznej diecezji we Francji erygowanej w roku 400, a włączonej w roku 1801 w skład archidiecezji Awinionu). Przed tym mianowaniem był duszpasterzem Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii. W ramach Konferencji Episkopatu Polski został członkiem Komisji Wychowania Katolickiego i Komisji ds. Polonii i Polaków za granicą.
Ks. biskup koncelebrował mszę św. w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Siemczynie. Uczestniczyli w niej mieszkańcy wsi oraz znamienici goście Henrykowskich Dni. Uczestnicy mszy w skupieniu wysłuchali homilii ks. biskupa odnoszącej się do wyzwań współczesności, a szczególnie konieczności zachowania pokoju oraz zakończenia niechrześcijańskich waśni i nienawiści. Po mszy sołtys Siemczyna złożył ks. biskupowi z okazji zbliżających się imienin Krzysztofa, w imieniu zebranych i swoim, życzenia owocnej działalności, wszelkiej pomyślności i zdrowia.
Po mszy uczestnicy uroczystości uwiecznieni zostali na zbiorowym zdjęciu przed pałacem. Po latach będzie ono przypominało tegoroczne Henrykowskie Dni w Siemczynie i ich znamienitych uczestników. Po pokrzepieniu ducha uczestnicy uroczystości udali się dla pokrzepienia ciała na „Henrykowski Obiad u Andziaków”. Było on, jak zawsze u Andziaków, bardzo smaczny, ale chyba nie tylko dlatego, dokonana w jego trakcie ocena Dni bardzo pozytywna. Szkoda tylko, że równolegle z siemczyńskimi uroczystościami odbywały się na terenie powiatu drawskiego inne masowe imprezy. Mamy nadzieję, że nie umniejszyło to trwałego i wybitnego już dorobku cyklicznego wydarzenia jakim są Henrykowskie Dni w Siemczynie.
I ja, skromny kronikarz tego wydarzenia, uczestniczyłem w nim z wielka przyjemnością i niemniejszym pożytkiem. Poznałem tu wielu ciekawych i mądrych ludzi, wyniosłem dużo nowej wiedzy i doznałem wielu przyjemności za co najserdeczniej dziękuję organizatorom.
I obiecuję sobie: POWRÓCĘ TU ZA ROK!
autor: Wiesław Krzywicki
Uczestniczący artyści i rzemieślnicy :
Podczas X Henrykowskich Dni w Siemczynie swoje dzieła i prace prezentowali:
- Małgorzata Kapuścińska (malarstwo olejne)
- Jadwiga i Zdzisław Adrianowscy (dessa)
- Genowefa Dykier (malarstwo olejne)
- Jacek Grzelak (sztuka hodowli drzewek bonsai)
- Marta Hnatowska (szkice ołówkiem, kredkami, pastelami i decoupage)
- Genowefa Polak (decoupage)
- Edward Szadkowski (rzeźba)
- Stanisław Barski (witraże)
- Andrzej Skrzypiec (artystyczna biżuteria ekologiczna z drewna)
- Roman Perłak (sztuka)
- Irena Klas (tkactwo)
- Krystyna Wenelska (ceramika artystyczna)
- Konrad Fujarski (miody Drahimskie)
- Witold Hyży (ikony i witraże)
- Paweł Małys (artystyczne stolarstwo)
- Aneta Wajda (papierowa wiklina, decoupage, wypalanie w drewnie, biżuteria witrażowa, góralska drewniana galanteria kuchenna)
- Helena Brożek (obrazy haftowane)
- Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie (rzeźnictwo i wędliniarstwo historyczne)
Uczestniczące muzea i izby muzealne:
Podczas X Henrykowskich Dni w Siemczynie ekspozycje muzealne w Pałacu wystawiły następujące muzea i izby muzealne:
- Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
- Izba Muzealna w Czaplinku
- Muzeum Regionalne w Szczecinku
- Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie
- Izba Muzealna w Bornym Sulinowie
- Muzeum PGR w Bolegorzynie
- Zbiory prywatne Pana Cezariusza Starczewskiego z Czaplinka
- Izba Muzealna Stowarzyszenia Szabla i Łuk w Kumkach
- Izba Muzealna w Drawsku Pomorskim
- Muzeum Przetwórstwa Mięsa Konsorcjum Andziak w Kołobrzegu
- Zbiory prywatne Pana Edwarda Syta z Siemczyna
- Wystawa czasowa: „Rodzina von Bredow w Heinrichsdorf (1907-1945)” – Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie
- Wystawa czasowa: „Mieszkańcy wsi Henrykowo – Siemczyno (po 1945 r.) – Sołectwo Siemczyno
Uczestniczące zespoły taneczne i śpiewacze:
Podczas X Henrykowskich Dni w Siemczynie wystąpiły następujące zespoły śpiewacze i taneczne:
- „Jarzębina” z Mirosławca
- „Pomorzanki” z Suliszewa
- „Swojacy” z Mirosławca
- „Radość” z Linowa
- „Mirosławiacy” z Mirosławca
- „Jarzębinki” z Broczyna
- Zespół taneczny „Gracja” z Politechniki Koszalińskiej
Ponadto wystąpił Zespół Filharmoników z solistką z Filharmonii Koszalińskiej.
Uczestniczący rekonstruktorzy Grupy Dreispitz:
Podczas X Henrykowskich Dni w Siemczynie Grupa rekonstrukcji historycznych Dreispitz (polsko-niemiecka) prezentowała życie obozowe oraz rekonstrukcję bitwy z Wojny Siedmioletniej. Wystąpili:
- Anna Mułechi
- Małgorzata Mułechi
- Waldemar Mułechi
- Henryk Murczuk
- Robert Parusel
- Krzysztof Burtoszuk
- Jerzy Krause
- Piotr Paisdzior
- Julia Kuryś
- Krzysztof Poźniak
- Bożena Lorenz
- Agnieszka Wnuk
- Adam Cymbalista
- Magda Cymbalista
- Grzegorz Cymbalista
- Paweł Oleszczuk
- Marcin Hrycalik
- Wilfried Focke
- Cristian Krause
- Marcel Kubitz
- Heiko Binder
- Daniel Binder
- Richard Puhlmann
- Jahab Murek
- Mikołaj Kuczyński
- Marcin Gulc
- Magdalena Bekier
- Izabela Ferkaluk
- Artur Ferkaluk
- Antoni Ferkaluk
- Barbara Wilk
- Rafał Wilk
- Zofia Wilk
- Jakub Bekier
Patronaty honorowe X Henrykowskich Dni w Siemczynie:
X Henrykowskie Dni w Siemczynie patronatem honorowym objęli:
- Pan Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
- Pan Adam Kośmider – Burmistrz Czaplinka
- Pani Paulina Florjanowicz – Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa
- Pan Cezary Nowakowski – Dyrektor Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie
- Pani Ewa Stanecka – Wojewódzki Konserwatro Zabytków w Szczecinie
- Pan Stanisław Cybula – Starosta Powiatu Drawskiego
Patronaty medialne X Henrykowskich Dni w Siemczynie:
X Henrykowskie Dni w Siemczynie patronatem medialnym objęli:
- TVP Historia
- TVP Szczecin
- Telewizja Gawex
- Polskie Radio Szczecin
- Polskie Radio Koszalin
- Głos Koszaliński
- Kurier Szczeciński
- Kurier Czaplinecki
- Magazyn Odkrywca
- Magazyn Podróże
Organizator X Henrykowskich Dni w Siemczynie i partnerzy:
Organizator X Henrykowskich Dni w Siemczynie:
– Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie
Partnerzy organizatora:
– Czaplinecki Ośrodkek Kultury – Pani Dyrektor Janina Gąszcz
– Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Drawy” – Pan Prezes Krzysztof Zacharzewski