XVII. Henrykowskie Dni w Siemczynie
Henrykowskie Dni w Siemczynie – tam przeszłość przeplata się teraźniejszością
Drawskie Strony Internetowe DSI.NET.PL
SPRAWOZDANIE Z XVII HENRYKOWSKICH DNI W SIEMCZYNIE
Tegoroczne obchody Henrykowskich Dni w Siemczynie do samego końca stały pod znakiem zapytania ze względu na panującą pandemię koronawirusa. Jednak pomimo ryzyka Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie wraz z sołectwem i OSP Siemczyno zdecydował zorganizować je. Było warto!
Wiele zaproszonych osób by zaprezentować swoją twórczość w Alei Rzemieślników było wręcz szczęśliwych na spotkanie z przyjaciółmi i poznanie nowych twórców.
Ale może po kolei. Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę 4 lipca br. o godzinie 10.30 w „Sali Kamiennej” folwarku Siemczyno konferencją popularno-naukową pt. „Parki podworskie na Pomorzu Zachodnim”. Moderatorem konferencji był dr hab. Michał Kupiec pracownik naukowy Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego. Przedstawił on także następujące prelekcje: „Klasztory i ogrody poklasztorne na Pomorzu Zachodnim” oraz „Czy istnieje krajobraz pomorski? Jak kształtował się krajobraz w ciągu ostatnich 200 lat i co z tego wynikło”. Treść tej drugiej prelekcji prezentujemy na łamach niniejszych Zeszytów. Temat jest bardzo interesujący dla mieszkańców tych ziem – zaczynamy rozumieć jak tworzył się otaczający nas krajobraz, jaki wpływ na jego kształtowanie miały dziejące się tu wydarzenia, postęp cywilizacyjny czy też migracje ludności.
Drugim prelegentem była dr inż. Elżbieta Dusza-Zwolińska adiunkt w Pracowni Ekologii i Ochrony Środowiska Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, która przedstawiła temat „Parki podworskie na Pomorzu Zachodnim: pochodzenie, koleje losu, możliwości renowacji.” Prelekcja ta w pełni korespondowała z prelekcjami dr M. Kupca.
Trzecim prelegentem był dr Tomasz Duda adiunkt na Katedrze Turystki i Rekreacji Uniwersytetu Szczecińskiego, a jego prelekcja maiła tytuł „Chodź, opowiem Ci historię… czyli o roli narracji i storytellingu w pomorskiej turystyce dziedzictwa.” Wyjaśnię tu iż Storytelling to metoda badawcza opierającą się na analizie narracji tworzonych przez członków danej społeczności.
Już znacznie wcześniej bo w piątek niektórzy artyści i rzemieślnicy przywozili swoje prace by móc spokojnie je wyeksponować w sobotę. A w sobotę już przed godziną 9.00 artyści i rzemieślnicy zabudowywali przestrzeń wystawienniczą ze swoich prac w Alei Rzemieślników.
Oficjalne otwarcie tejże odbyło się o godzinie 11.00.
Tuż za barwną Aleją Rzemieślników pod „Arkadami” wystawiło się Koło Gospodyń Wiejskich z Siemczyna z przepysznymi kulinariami. Obok Hotel Pałac Siemczyno Adam Andziak obdarowywał przez cały, piękny dzień swoimi smakołykami i potrawami. Smacznie i pysznie było, a szczególnie gdy goście zasiedli przy drewnianych ławach i cieszyli się spotkaniem oraz zawieraniem nowych znajomości.
To szczypta, gdyż przyprawą, jakby rodem z epoki baroku zaczerpniętą, był piękny obóz rekonstruktorów templariuszy, a mianowicie Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Tempelburg” z Czaplinka.
W tym samym czasie tuż za Aleją Rzemieślników rozstawiło się miasteczko zabaw dmuchanych zamków i zjeżdżalni p. Marka Majczyny. Wspaniała atrakcja dla dzieci, a okazało się, że nie tylko.
Artyści i rzemieślnicy cieszyli się spotkaniem z przyjeżdżającymi gośćmi. Jeden z namiotów zadeklarowaliśmy pomocy dla Neli, jego wystawcy dotarli nieco później prosto ze szpitala. Ludzie okazali się, jak zawsze, dobroczyńcami i udało się naszym gościom uzbierać ponad 1200 zł. Zawsze wspaniałym jest dobrowolne wpieranie Pałacu w Siemczynie, który jest i powinien być lśniącą perełką Powiatu Drawskiego i Gminy Czaplinek.
Godzina 15.00 dodana kolejna wartość do wydarzenia. Znacznie wcześniej przygotowana jak rokrocznie przez Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie, scena letnia ożyła nagłośniona przez „Grucha Sound”, . Pojawiły się na niej zespoły śpiewacze z regionu i przyjaciele Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie.
Na Scenie Letniej zaprezentowali się wg kolejności:
– Zespół „Dawna Śpiewka” z Bornego Sulinowa;
– Odtwórcy historycznych strojów z Centrum Kultury w Połczynie Zdroju;
– Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Tempelburg” z Czaplinka;
– Solistka Alina Karolewicz z Czaplinka;
– Zespół „Dawna Śpiewka” z Bornego Sulinowa;
– Zespół „La Bazuna” z Rzepowa;
– Zespół „Marianki” z Czaplinka.
Całe wydarzenie filmował Tadeusz Brożek, pojawiły się także media, czyli Gawex Media ze Szczecinka, Radio ESKA, Lokalny Reporter, Flesz Czaplinecki.
Podczas występów cały czas aktywna była Aleja Rzemieślników, obszar zabaw dla dzieci, letnia kuchnia Pod Arkadami, Templariusze na błoniach przypałacowych, Kuźnia Ceramiczna przy pałacu oraz muzea w Pałacu Siemczyno. Uroczystość wzbogacało „Bractwo Kurkowe” z Kołobrzegu licznymi wystrzałami armatnimi, którym wtórował przyjaciel ze Złocieńca p. Adam Ślączka oddając nie mniej imponujące strzały z hakownic i arkebuzu.
Około godziny 17.00 dotarło na pałacowy dziedziniec Stowarzyszenie „Diabaz” z Drawska Pomorskiego, które zapowiedziane na Scenie Letniej prowadziło warsztaty taneczne, wokalne i muzyczne na przypałacowych błoniach. Warsztaty te uwieńczone zostały wspólnym korowodem uczestników i gości XVII Henrykowskich Dni w Siemczynie przy dźwiękach Poloneza.
Dochodziła godzina 19.00… OSP Siemczyno w służbie zabezpieczenia wydarzenia przeprowadzało dezynfekcję miejsc siedzących przed Sceną Główną, na których zasiąść mieli, z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa przy panującej obecnie pandemii, licznie przybyli goście.
O 19.00 przed sceną pojawili się goście z Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie Wice marszałkowie p. Anna Bańkowska i p. Stanisław Wziątek wraz z Prezesem Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie p. Zdzisławem Andziakiem i Wiceprezesem HSS p. Bogdanem Andziakiem. Zasiedli przy stołach przed sceną i podpisali kolejną umowę, dzięki której dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego pozwoli na dalszy etap rewitalizacji pięknego, barokowego pałacu w Siemczynie.
Po tym doniosłym akcie niezastąpiony w swych muzycznych opowieściach p. Andrzej Zborowski zapowiedział występ solistów i Filharmonii Koszalińskiej. Na scenie głównej o godzinie 19.30 wystąpiła w pełnym składzie orkiestra Filharmonii Koszalińskiej z solistami, tj.:
– p. Joanną Zawartko (sopran);
– p. Marcinem Hutka (baryton).
Koncert przedstawiał repertuar z twórczości Stanisława Moniuszki, a o epizodach z życia artysty przepięknie opowiadał wspomniany wcześniej p. Andrzezj Zborowski.
Na niebie zawisły chmury, z których poprószyły krople deszczu, lecz nie zniweczyły pięknego koncertu, który odbył się na specjalnie na tą okazję przygotowanej przez organizatorów powiększonej zgodnie z wymogami scenie (18×11 m).
Sobota była przepięknym dniem tego wydarzenia, w którym wzięło udział wiele osób.
Drugi dzień wydarzenia 5 lipca 2020 r. (niedziela) rozpoczął się mszą św. o godzinie 12.00 w parafialnym kościele w Siemczynie. Po tejże wszyscy przybyli goście zgromadzili się na schodach prowadzących do wejścia głównego pałacu by zrobić wspólne zdjęcie. Pogoda dopisała.
Od godziny 15.00, po wspólnym obiedzie, każdy chętny mógł zwiedzać nieodpłatnie Pałac Siemczyno, w którym od ponad roku funkcjonują dwa muzea:
– Interaktywne Muzeum Baroku w pałacowych piwnicach oraz
– Uniwersalium Rzemiosł Różnych na pałacowym strychu z niepowtarzalną więźbą dachową, przez znawców porównywaną do więźby dachowej Wawelu.
Wszyscy byli zachwyceni artefaktami i piękną prezentacją epoki baroku.
Tak zakończyły się XVII Henrykowskie Dni w Siemczynie… a kolejne za rok. Zapraszamy.