XLVII. Henrykowskie Spotkania Kulturalne oraz V. Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa

V ZACHODNIOPOMORSKIE DNI DZIEDZICTWA 2021 ORAZ

XLVII HENRYKOWSKIE SPOTKANIA KULTURALNE W SIEMCZYNIE

PAŁAC SIEMCZYNO 16.10.2021

 

 

V Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa oraz XLVII Spotkania Kulturalne, odbyły się 16.10.2021 r w Pałacu Siemczyno.

Przybyłych licznie gości (ok.130) powitali Prezes i Wiceprezes Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie: Zdzisław i Bogdan Andziakowie.

Henrykowskie Stowarzyszenie od wielu lat oprócz dbałości i opieki nad zabytkami, a szczególnie barokowym pałacem w Siemczynie, organizuje również wiele wydarzeń i działań związanych z krzewieniem historii, kultury i sztuki. Wiąże się to także ze współpracą z wieloma instytucjami i organizacjami pozarządowymi.

W sobotni poranek spotkała nas bardzo miła niespodzianka. Współpracownicy Biura Dokumentacji Zabytków ze Szczecina, wykonali wstępny cyfrowy model Pałacu Siemczyno, przy pomocy innowacyjnego sprzętu (fotogrametrii) którego efekty mogliśmy podziwiać na popołudniowej prezentacji.

Prezentację przedstawiał Pan Krzysztof Tymbarski. Obsługę  sprzętu o wysokich możliwościach technicznych dokonywał Pan Mateusz Oleksiak. Całość moderowała Dyrektor BDZ Pani Maryla Witek.

W odrębnej sali przypałacowego folwarku, efekty fotogrametrii i skaningu laserowego  kościoła w Iwięcinie, każdy mógł oglądać w wirtualnym spacerze za pośrednictwem okularów VR. Za wysiłek włożony w przedstawienie prezentacji składamy serdeczne podziękowania współpracownikom Biura Dokumentacji Zabytków, a w szczególności jego Dyrektorowi

Pani Maryli Witek.

Następnym etapem naszego spotkania, była wystawa fotografii zorganizowana przez Drawskie Strony Internetowe oraz firmę  Styl-Bet z Drawska Pomorskiego pt. Pojezierze Drawskie ,,Piękne i Bezpieczne”.

Spośród 270 nadesłanych prac wybrano 30 najpiękniejszych z których, utworzono wystawę oraz pamiątkowy album.

Wystawę prezentował jej pomysłodawca i realizator Pan Adam Cygan.

Nie trzeba nas przekonywać, że Nasz region jest wyjątkowym i urokliwym miejscem. Prace fotograficzne tak nas oczarowały swoją wyjątkowością, że na pewno będą doskonałym ambasadorem Pojezierza Drawskiego.

Po przeżyciach związanych z prezentacjami, po krótkiej przerwie, nadszedł czas na występ kobiecego zespołu wokalnego ,,Dawna Śpiewka” z Bornego Sulinowa. Zespół nawiązuje do tradycji śpiewaczej polskiej wsi. Piękne, dziś już ginące i zapomniane, polskie melodie znakomicie zabrzmiały w wykonaniu a’capella, białymi i dobrze już wyszkolonymi głosami siedmiu Pań pod artystyczną opieką Pani Aliny Karolewicz.

Występ był tak czarujący, że umilił nam wieczór i pozytywnie nastroił wszystkich zaproszonych gości.

Ponadto na terenie folwarku odbywało się bardzo ważne, nieplanowane wydarzenie.

OSP Siemczyno otrzymało nowy pojazd bojowy, który dosłownie kilka chwil przed rozpoczęciem naszego eventu w hucznej oprawie wjechał na teren folwarku, bo tam znajduje się remiza strażacka.

Nowym nabytkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Siemczynie jest ciężki pojazd bojowy na podwoziu MAN. Strażacy pojechali po niego, aż do Szwajcarii. Mimo, że pojazd nie jest nowy to jest młodszy od poprzedniego, aż o 20 lat. Powitali go wszyscy strażacy z Siemczyna i  Czaplinka oraz  wszyscy uczestnicy Henrykowskiego Spotkania Kulturalnego i społeczność Siemczyna.

Zachwytów i słów uznania dla Prezesa Jerzego Latosińskiego i Naczelnika Michała Olejniczaka nie było końca, bo to ich determinacja to sprawiła. Serdecznie Wam gratulujemy i życzymy dalszego rozwoju OSP Siemczyno.

Przy tym wszystkim, gospodynie wiejskie zorganizowały sprzedaż ciast i pierogów, a dochód przeznaczyły na leczenie ciężko chorego, dwuletniego Antosia. Po prostu serce rośnie, że to wszystko wydarza się w Siemczynie.

Dokumentację filmową wydarzenia wykonał po raz kolejny Tadziu Brożek – nasz wolontariusz i pasjonat fotografii, na nowo zakupionym sprzęcie.

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa i Henrykowskie Spotkania Kulturalne w Siemczynie zakończyliśmy wspólną biesiadą przygotowaną przez hotel Pałac Siemczyno – Adam Andziak oraz szefa od wszystkiego Panią Grażynę Tomaszewską. Na państwa ręce składamy najserdeczniejsze podziękowania za wspaniałą gościnę.

Nasi goście opuszczali Siemczyńskie spotkanie duchowo naładowani, myśląc już o następnym, w tym pełnym wdzięku i energii miejscu. Następne  spotkanie odbędzie się 20.11.2021 r. o godzinie 16,00 poświęcone Serbii oraz Serbom na Pomorzu, na które już teraz serdecznie zapraszamy.

Zdzisław Andziak

Sprawozdanie filmowe przygotowane przez pana Tadeusza Brożka

Koncert Zespołu Dawna Śpiewka


I. Zlot Poszukiwaczy-Detektorystów "Tropem Wojsk Szwedzkich"

I Zlot Poszukiwaczy „Tropem Wojsk Szwedzkich” zorganizowany w Pałac Siemczyno przez Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno – Kulturalne dobiegł końca. Przez ostatni weekend, pasjonaci historii z całej Polski weryfikowali udostępnione tereny w poszukiwaniu artefaktów z roku 1655, pozostawionych przez armię szwedzką. Co prawda, tym razem nie udało nam się trafić na miejsce obozu, jednak ponad 500 odnalezionych przedmiotów, przede wszystkim z XVIII oraz XIX w. opowiedziało nam historię tych ziem. Ogromnym zaszczytem było gościć nam tak wiele osób, dla których pasja poszukiwań jest sposobem na życie. Poza poszukiwaniami, w trakcie zlotu odbyły się prelekcje historyczne które poprowadzili Zbigniew Januszaniec oraz Radosław Herman.Dziękujemy naszym sponsorom Zwiadowca Historii oraz miesięcznikowi Odkrywca za wspaniałe nagrody, którymi mogliśmy obdarować uczestników zlotu. Dziękujemy Krzysztofowi oraz Julianna Sójkowska-Socha za nadzór archeologiczny. Dziękujemy Państwu Andziakom właścicielom siemczyńskiego pałacu za gościnę. To dla nas wszystkich były niezapomniane chwile. Pierwszy zlot minął, my jednak już teraz planujemy kolejny, który odbędzie się wiosną 2022 roku. Zmiana miejsca poszukiwań być może przyczyni się do odnalezienia poszukiwanego obozu. W poszukiwaniach udział wzięli n.in. członkowie Tempelburg Stowarzyszenie Historyczno – Kulturalne Stowarzyszenie Bastion Eksploracja Poszukiwania Grupa Częstochowska PERUN Małomickie Podziemie Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne Märkisch Friedland Zwiadowca Historii oraz poszukiwacze niezrzeszeni.

Wydarzenie to mogło być zrealizowane dzięki finasowaniu przez Powiat Drawski

Tekst: S.H.K Tempelburg