52. Henrykowskie Spotkania Kulturalne oraz XII. Europejskie Dni Dziedzictwa

Sprawozdanie z XII. Europejskich Dni Dziedzictwa i 52. Henrykowskich Spotkań Kulturalnych w Siemczynie

 

Sobota 17 września 2022 roku była dla zabytkowego zespołu pałacowo-folwarcznego w Siemczynie dniem wyjątkowym. W tym dniu zbiegły się tu imprezy związane z XII Europejskimi Dniami Dziedzictwa, z 52. Henrykowskimi Spotkaniami Kulturalnymi, z II Zlotem Poszukiwaczy-Detektorystów „Tropem Wojsk Szwedzkich” i z poplenerową wystawą V Międzynarodowego Pleneru Artystycznego „Stacja Kultura 2022”.  A oto krótki opis siemczyńskich wydarzeń z tego dnia.

Od rana widoczne było duże ożywienie wśród przybyłych tu z całego kraju poszukiwaczy- detektorystów uczestniczących w II Zlocie „Tropem Wojsk Szwedzkich”. Blisko stu pasjonatów historii po porannej odprawie ruszyło z wykrywaczami w wyznaczony rejon w poszukiwaniu śladów rozbitego pod Czaplinkiem pierwszego na ziemiach Rzeczpospolitej obozu wojsk szwedzkich, które przekroczyły naszą granicę 21 lipca 1655 roku rozpoczynając tzw. „Potop Szwedzki”. Podczas zeszłorocznego I Zlotu poszukiwaczom nie udało się zlokalizować miejsca szwedzkiego obozu wojskowego. Tym razem poszukiwacze ruszyli spenetrować pod nadzorem archeologicznym 90 ha pól między wsią Niwka a jeziorem Łęka leżących w sąsiedztwie starej drogi biegnącej z Siemczyna do Czaplinka.

Zlot zorganizowany został przez Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Tempelburg” z Czaplinka, którego prezesem jest Mariusz Kapczuk. Z uzyskanych informacji wynika, że w przyszłym roku zapewne będzie organizowany III Zlot „Tropem Wojsk Szwedzkich”, gdyż śladów szwedzkiego obozu w tym roku również nie odkryto, chociaż wśród ponad 250 odnalezionych artefaktów jest także jedna szwedzka moneta z 1651 roku. Jest to szeląg wybity w czasie, gdy w Szwecji panowała Krystyna Wazówna, poprzedniczka króla Karola Gustawa, który doprowadził do potopu szwedzkiego.

Relacja ze zlotu pojawiła się na stronach Polskiego Radia Koszali (link poniżej).

https://prk24.pl/62820374/tropem-wojsk-szwedzkich-w-siemczynie-spotkali-sie-poszukiwaczedetektorysci

O godz. 17.20 zaczął się cykl imprez kulturalnych, któremu początek dała uroczysta druga odsłona wystawy poplenerowej V Międzynarodowego Pleneru Artystycznego „Stacja Kultura  2022”. Wernisaż tego pleneru odbył się 24 sierpnia br. Celem drugiej odsłony było uświetnienie 52. Henrykowskich Spotkań Kulturalnych oraz obchodów XII Europejskich Dni Dziedzictwa. Na wystawie urządzonej na dwóch kondygnacjach siemczyńskiego pałacu wyeksponowano około 60 prac wykonanych przez 16 artystów. Są to obrazy, rzeźby, ceramika i kompozycje przestrzenne. Wśród wystawionych prac nie zabrakło również dzieł naszych artystów: Krystyny Masiukiewicz z Żelisławia i Edwarda Szatkowskiego z Czaplinka. Plener został zorganizowany w siemczyńskim pałacu dzięki współpracy Stowarzyszenia „Stacja Kultura” w Bornem Sulinowie (prezes Gina Malinowski) z Henrykowskim Stowarzyszeniem w Siemczynie (prezes Zdzisław Andziak). Poplenerowa wystawa będzie eksponowana również w Bornem Sulinowie, Połczynie-Zdroju i Szczecinku.

Relacja z wernisażu pojawiła się na stronach Polskiego Radia Koszalin (link poniżej).

https://prk24.pl/62860929/wystawa-miedzynarodowego-pleneru-artystycznego-w-palacu-w-siemczynie

Następnym punktem programu sobotniego wieczoru były dwie prelekcje historyczne związane z II Zlotem „Tropem Wojsk Szwedzkich”. Sala koncertowa wypełniła się słuchaczami.

Po przywitaniu gości i podziękowaniu poszczególnym uczestnikom zlotu i sponsorom przez prezesa Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Tempelburg” Mariusza Kapczuka, wiceprezes HSS Bogdan Andziak przedstawił zgromadzonym w Sali kamiennej gościom zespół odtwórstwa historycznego. Panie i Panowie ubrani w historyczne stroje barokowe i szlacheckie stanęli przed sceną, a Bogdan Andziak na wybranych odtwórcach objaśniał poszczególne elementy strojów. Odtwórcami byli wybrani uczestnicy zlotu, ubrani w historyczne stroje z garderoby Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie.

Następnie pierwszą prelekcję, zatytułowaną „Potop Szwedzki w świetle badań archeologicznych – wybrane przykłady”, wygłosił Krzysztof Socha z Muzeum Twierdzy Kostrzyn, pełniący nadzór archeologiczny nad poszukiwaniami.

W niezwykle ciekawej prezentacji znalazły się informacje o tym jak wyglądała okupacja ówczesnej Rzeczypospolitej przez Szwecję i Rosję. W jaki sposób szwedzi postępowali po zajęciu poszczególnych terenów. Badania archeologiczne, szczególnie odnalezione zbiorowe mogiły w Gołańczy i Ćmielowie sugeruje o bestialskim postępowaniu wojsk szwedzkich wobec miejscowej ludności. Dużą część prezentacji zajął również temat rabunków. Obecnie na terenie Szwecji, znajduje się wiele zrabowanych artefaktów z tamtego okresu. Jak chociażby paradne zbroje Zygmunta Augusta, które znajdują się w szwedzkim Livrustkammaren, czy pisma polityczne sławiące polskich królów autorstwa  Jana Kochanowskiego, Piotra Skargi, Andrzeja Frycza Modrzewskiego i Samuela Twardowskiego znajdujące się na zamku Skokloster, a także Kopernikalia znajdujące się na Uniwersytecie w Uppsali.

Drugą prelekcję, zatytułowaną „Tropem Wojsk Szwedzkich” wygłosił Zbigniew Januszaniec. Prelegent ten poprzedził swe wystąpienie wstępem zwracającym uwagę na wielką rolę pasjonatów w kształtowaniu życia kulturalnego w naszym środowisku. Jako przykład podał siemczyńskie imprezy, zorganizowane przez stowarzyszenia skupiające pasjonatów różnych dziedzin kultury oraz historii. Podkreślił, że liczni pasjonaci są stale obecni na tych imprezach. Stwierdził również, że występy przewidziane w programie artystycznym wieczoru także będą możliwe dzięki artystycznym zamiłowaniom pasjonatów. Kończąc tę wypowiedź zaskoczył słuchaczy przybyłych tu po raz pierwszy z innych regionów Polski stwierdzeniem, że nawet miejsce, w którym odbywają się siemczyńskie imprezy kulturalne istnieje wyłącznie dzięki temu, że bracia  Zdzisław i Bogdan Andziakowie, realizując swe pasje kulturalne podjęli się ambitnego zadania odbudowy zabytkowego pałacu w Siemczynie a także adaptowali dawne obiekty folwarczne do pełnienia nowych funkcji. To właśnie pasjonaci sprawili, że w Siemczynie ukształtowało się prężnie działające centrum kulturalne liczące się nie tylko w skali regionu.

Pan Zbigniew Janszuszaniec, w swojej prelekcji, przybliżył nam, dlaczego właśnie akurat tutaj, na terenach Pojezierza Drawskiego pomiędzy Siemczynem, a Czaplinkiem szukamy stacjonowania wojsk szwedzkich. O miejscu, w którym Szwedzi wkroczyli do Polski zadecydował nie tylko przebieg granicy lecz także układ dróg wynikający z ukształtowania terenu. Siemczyno leży na trasie ważnego – funkcjonującego od kilku wieków – szlaku komunikacyjnego o kierunku równoleżnikowym. Analiza map wyraźnie wskazuje, że o przebiegu tego szlaku zadecydowały warunki topograficzne. Na odcinku od Drawska do Złocieńca szlak ten biegnie wzdłuż doliny rzeki Drawy, o przebiegu następnego odcinka tego szlaku zadecydowało rozpoczynające się na zachód od Siemczyna długie pasmo jezior, którego najbardziej zwarty fragment ciągnie się od jeziora Wilczkowo aż do jeziora Pile. Wskazuje to, że wojska szwedzkie, nie mogły wybrać innej trasy niż właśnie przez Siemczyno w kierunku Czaplinka.

Po prelekcjach głos zabrał Bogdan Andziak,  przedstawiając działalność Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie w okresie od XIX Dni Henrykowskich zorganizowanych 2 i 3 lipca br.

A mianowicie:

06.07.2022

Wiceprezes HSS Bogdan Andziak wziął udział w audycji Polskiego Radia Koszalin „Na Dobry Dzień”, która nadawana była znad jeziora Drawsko. Były pytania o historie gminy, pałacu i o działalność Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie.

Link do nagrania opublikowany jest na naszej stronie Facebook.

14.07.2022

Odbył się koncert Pracowni Muzycznej DO DE KA, zagrały młodzieżowe zespoły Torney, Vektra i Musica Sedina. Koncerty odbyły się w ramach warsztatów Pałacu Młodzieży – Pomorskiego Centrum Edukacji w Szczecinie. Na kanale YT Pana Tadeusza Brożka zamieszczone jest całe nagranie koncertu.

Również Tobie Tadziu, za to dziękujemy.

15.07.2022

Na kanale YouTube Pana Tadeusza Brożka ukazała się relacja z XIX. Henrykowskich Dni w Siemczynie. Zachęcamy do oglądania i do subskrybowania kanału naszego niestrudzonego dokumentalisty.

Tadziu serdecznie Tobie dziękujemy za włożony trud w stworzenie tego dzieła.

05.08.2022

Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie wzięło czynny udział w Akademii Sztuk Przepięknych na Pol’and’Rock 2022. Mieliśmy okazję zaprezentować walory turystyczne Siemczyna, zespołu pałacowo-folwarcznego w Siemczynie. Mówiliśmy o atrakcjach Gminy Czaplinek, a także o działalności HSS. Festiwalowicze chętnie przebierali się w barokowe okrycia i robili sobie zdjęcie w ramce. Serdecznie dziękujemy Urzędowi Miasta i Gminy Czaplinek za możliwość naszej prezentacji na stoisku gminnym.

15.08.2022 – 25.08.2022

Pałac Siemczyno wraz z budynkami folwarcznymi i parkiem stały się centrum sztuki dzięki Stowarzyszeniu Stacja Kultura 2022, które to, już po raz piąty zrealizowało u nas Międzynarodowy Plener Artystyczny. 16 artystów sztuki malarskiej, rzeźbiarskiej i instalacji artystycznych przez 10 dni tworzyło swoje dzieła sztuki współczesnej. W ramach pleneru odbył się koncert brytyjskiego zespoły Chasing Embers, a 24 Sierpnia odbył się pierwszy wernisaż.

Relacja z koncertu i osobno z wernisażu jest do obejrzenia na kanale YouTube Pana Tadeusza Brożka oraz na stronie hss.siemczyno.pl

20.08.2022

Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie i Pałac Siemczyno wśród partnerów Dożynek Sołeckich organizowanych przez Sołectwo Siemczyno. Wśród przybyłych gości oprócz władz samorządowych znaleźli się m.in.  przyjaciele z miast partnerskich Bad Schwartau, Marlow i Grimmen. Grały zespoły La Bazuna i Odnowa

20.08.2022

Odbył się IV. Piknik Średniowieczny w Czaplinku. Z przyczyn od nas niezależnych uczestniczyliśmy w nim w ograniczonym zakresie. Według naszej oceny jest to wydarzenia ze wszech miar godne kultywowania i kontynuacji. Gratulujemy Stowarzyszeniu Historyczno-Kulturalnemu Tempelburg pomysłu i realizacji.

26.08.2022

Sołtys Siemczyna Michał Olejniczak, jako wyróżniający się sołtys w województwie zachodniopomorskim, został zaproszony na wyjazd studyjny do Brukseli. Wyjazd organizowany przez Komisję Europejską odbędzie się w dniach 27-29 września.

Gratulujemy Tobie Michale tego wyróżnienia.

29.08.2022

Zespół pałacowo-parkowy w Siemczynie został wpisany na listę referencyjną programu „Poznaj Polskę”, prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, jako jeden z punktów edukacyjnych, który można odwiedzać w trakcie wycieczek szkolnych. Szkoły otrzymują do 80% dofinansowania na tego rodzaju wycieczki.

Jednocześnie do oceny merytorycznej zgłosiliśmy kolejnych pięć punktów edukacyjnych zlokalizowanych na terenie gminy Czaplinek i będziemy monitować, żeby te punkty znalazły się na tej liście.

01.09.2022

Została opublikowana nowa strona internetowa Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie. Wszystkie materiały publikowane na starej stronie zostały skatalogowane i na nowo, w sposób uporządkowany, umieszczone na nowej stronie hss.siemczyno.pl.

06.09.2022

Sprawozdanie merytoryczne i finansowe Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie za 2021 rok zostało zamieszczone i opublikowane na portalu Narodowego Instytutu Wolności.

Zainteresowani mogą je tam odnaleźć po wpisaniu naszego numeru KRS 0000247103.

7.09.2022

Został udostępniony film o Pałacu w Siemczynie w ramach cyklu „Odkrywaj Pomorze Zachodnie”, w którym na stronach FB Urzędu Marszałkowskiego publikowane są krótkie filmy z osobliwościami Województwa Zachodniopomorskiego.

Link do filmu dostępny jest również w aktualnościach na stronie hss.siemczyno.pl. Do dnia dzisiejszego film ten ma ponad 67 tysięcy wyświetleń.

7.09.2022

W ramach wolontariatu nasz przyjaciel z Radomia – Wojtek Bieniaszewski naprawił dwie ponoć „nienaprawialne” maszyny elektrostatyczne, niezbędne do lekcji edukacyjnych w muzeum baroku. Serdecznie Tobie Wojtku dziękujemy !

9.09.2022

Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie zgłosiło Interaktywne Muzeum Baroku oraz Uniwersalium Rzemiosł Różnych do programu „Dni Otwarte Funduszy Europejskich”.

7 Październik 2022 w godz. od 14:00-17:00 Muzeum będzie można zwiedzać za 80% ceny. Natomiast dla wszystkich zwiedzających restauracja Pałac Siemczyno będzie serwować kawę w promocyjnej cenie 6 PLN (zwiedzający otrzymają Voucher).

W przerwach między wystąpieniami poszczególnych mówców na scenę wkraczała grupa taneczna „Czarna Mamba” kierowana przez Dzidkę Harańczyk z Nowego Drawska. Układy taneczne w wykonaniu tancerek w czarnych strojach zrobiły duże wrażenie na widzach. Program artystyczny zakończył niezwykle ciekawy koncert. Trio w składzie: Małgorzata Czyżyk (wokal), Waldemar Czyżyk (wokal i gitara), Janusz Kucharski (wokal i instrumenty klawiszowe) wykonało cały szereg dawnych i współczesnych przebojów. Konferansjerkę w bardzo oryginalny sposób prowadziła Alina Karolewicz. Koncert spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem przez widownię, która wielokrotnie nagradzała wykonawców rzęsistymi oklaskami i włączała się do śpiewania.

Ostatnią atrakcją tego niezwykłego dnia było wieczorne zwiedzanie pałacowych muzeów oraz wystawy ceramiki stołowej z bogatych zbiorów czaplineckiej kolekcjonerki Czesławy Hamerskiej. W siemczyńskim pałacu znajdują się dwa muzea: Interaktywne Muzeum Baroku oraz Uniwersalium Rzemiosł Różnych. Przewodnikiem był Bogdan Andziak, który przekazał zwiedzającym mnóstwo interesujących informacji. Wieczorne zwiedzanie pałacowych ekspozycji ocenione zostało przez zwiedzających jako wspaniała przygoda. Nieodparcie nasuwa się refleksja, że taki niezwykły dzień mógł się wydarzyć tylko w Siemczynie. Wszystkie ważne wydarzenia, które miały miejsce w tym dniu w Siemczynie sfilmował pasjonat z kamerą – Tadeusz Brożek.

 

Autorzy: Zbigniew Januszaniec, Bogdan Andziak


II. Zlot Poszukiwaczy-Detektorystów "Tropem Wojsk Szwedzkich" w Siemczynie.

Poniżej fotorelacja z tego spotkania 📸.
Blisko 100-tu poszukiwaczy, 15 stowarzyszeń, 90 hektarów do weryfikacji, ponad 250 odnalezionych artefaktów, to tylko kilka liczb z tego wydarzenia.Celem projektu było odnalezienie pierwszego obozu wojsk szwedzkich na ziemiach Rzeczpospolitej.To właśnie tu niedaleko Czaplinka rozpoczął się tzw.”Potop Szwedzki”.Armia pod dowództwem feldmarszałka Arvida Wittenberga licząca 17tys. żołnierzy, 6 tys.koni, 72 armaty, 21 lipca 1655 roku stanęła pod naszą miejscowością rozbijając swój obóz.Ekspkoratorzy z całej Polski, po raz drugi spotkali się w Pałac Siemczyno , aby odnaleźć to miejsce.Poszukiwania przeprowadzonej zostały w trzech wybranych lokalizacjach.Wśród wydobytych przedmiotów znalazł się m.in.szeląg królowej Szwecji Krystyny Wazówny z 1651roku (mennica Ryga)- odnaleziony przez p. Dominika🔥.
Oprócz poszukiwań w terenie, odbyły się także prelekcje historyczne dotyczące „potopu szwedzkiego”. Serdeczne podziękowania dla Zbigniew Januszaniec oraz Krzysztofa Sochy za podzielenie się z Nami swoją wiedzą.
Tradycją stało się już nocne zwiedzanie pałacu w Siemczynie, które dzięki p.Bogdanowi Andziakowi prezesowi Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie na długo zapada w pamięć 😎.
Zlot to nie tylko poszukiwania ale także integracja i wspólne spędzanie czasu.Nawiązało się dużo nowych znajomości, a poranki przychodziły zbyt szybko 🫣😜.
Dzięki naszym sponsorom, każdy uczestnik zlotu wyjechał z miłym upominkiem 🎁. Serdeczne podziękowania dla Zwiadowca Historii , miesięcznika Odkrywca oraz firmy A-Gora Num ❤️💪. Dziękujemy także wszystkim uczestnikom zlotu – to właśnie Wy tworzyliście tą niezapomnianą atmosferę 🔥.
Projekt dofinansowany został w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego Powiat Drawski w zakresie kultury,sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego ogłoszony przez zarząd powiatu drawskiego.
W ten weekend historyczne tajemnice odkrywali z Nami członkowie m.in.: Stowarzyszenie Bastion Eksploracja Poszukiwania , Elbląskie Stowarzyszenie Eksploracyjne Ilfing , Klub Odkrywców Pomorza , Grupa Częstochowska PERUN , Małomickie Podziemie , Wehikuł Historii Stowarzyszenie Eksploracyjno Poszukiwawcze , Grupa Międzyzdroje, Misericordia, Nieporęckie Stowarzyszenie Historyczne, Stowarzyszenie Jastrzębski Wrzesień 1939 , Stowarzyszenie Swaróg Muzeum Pobojowisk w Wałyczu – w organizacji. oraz osoby niezrzeszone.
Serdecznie dziękujemy i do zobaczenia w przyszłym roku ❤️
S.H.K Tempelburg


Siemczyno, pałac barokowy (XVIII w.): remont dachu wraz z remontem więźby dachowej oraz stropu pierwszego piętra skrzydła północnego (XIX/XX)

Nazwa programu – „Ochrona zabytków”

Nazwa zadania – „Siemczyno, pałac barokowy (XVIII w.): remont dachu wraz z remontem więźby dachowej oraz stropu pierwszego piętra skrzydła północnego (XIX/XX)”

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

Całkowita wartość zadania: 212 096,44 zł

Kwota dofinansowania: 157 000,00 zł


Wykorzystanie potencjału endogenicznego barokowego pałacu w Siemczynie poprzez przystosowanie części pałacu do celów wystawienniczych i prezentacyjnych w zakresie niezbędnym do oferowania usług turystycznych i rekreacyjnych związanych z odtwórstwem historycznym.

 RPO WZ 2014-2020, DZIAŁANIE 4.9

Tytuł projektu:


Wykorzystanie potencjału endogenicznego barokowego pałacu w Siemczynie poprzez przystosowanie części pałacu do celów wystawienniczych i prezentacyjnych w zakresie niezbędnym do oferowania usług turystycznych i rekreacyjnych związanych z odtwórstwem historycznym.

 

Źródło dofinansowania:

Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, w zakresie Działania 4.9. Rozwój zasobów endogenicznych.

Beneficjent:

Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie, Siemczyno 81, 78-551 Siemczyno, KRS:0000247103

Cele projektu:


Cel szczegółowy: Wykorzystanie lokalnego zasobu endogenicznego – zabytkowego zespołu pałacowego w Siemczynie do celów działalności turystycznej (usługi turystyczne, w tym głównie usługi turystyki aktywnej i kulturowej oraz rekreacji).

Cel ogólny: Zwiększenie ruchu turystycznego w gminie i ożywienie lokalnego i regionalnego rynku pracy.

Planowane efekty:

1. Wskaźnik produktu:

  • Liczba wspartych obiektów turystycznych i rekreacyjnych – 1 szt.

  • Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – 1 szt.

  • Liczba projektów, w których sfinansowano koszty racjonalnych usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami – 1 szt.

2. Wskaźnik rezultatu:

  • Wzrost oczekiwanej liczby odwiedzin w objętych wsparciem miejscach należących do dziedzictwa kulturalnego i naturalnego oraz stanowiących atrakcje turystyczne – 2.433 osoby

  • Wzrost zatrudnienia we wspieranych przedsiębiorstwach – 1 szt.

Wartość projektu:

3.481.331,67 zł brutto (słownie: trzy miliony czterysta osiemdziesiąt jeden tysięcy trzysta trzydzieści jeden złotych 67/100)

Wkład Funduszy Europejskich:

2.436.932,16 zł (słownie: dwa miliony czterysta trzydzieści sześć tysięcy dziewięćset trzydzieści dwa złote 16/100)

Zaproszenie do złożenia oferty cenowej na pełnienie funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego w branży elektrycznej – Siemczyno, 08.11.2017 r.

Termin składania ofert: 16.11.2017 r. godz. 15.00

Miejsce składania ofert – siedziba Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie: Siemczyno 81, 78-551 Siemczyno


Zwiększenie atrakcyjności zasobów kultury regionu w wyniku zachowania dziedzictwa kulturowego w postaci barokowego pałacu w Siemczynie, gm. Czaplinek poprzez remont dachu połączony z adaptacją poddasza na "Uniwersalium Rzemiosł Różnych"

 RPO WZ 2014-2020, DZIAŁANIE 4.1

Tytuł projektu:


Zwiększenie atrakcyjności zasobów kultury regionu w wyniku zachowania dziedzictwa kulturowego w postaci barokowego pałacu w Siemczynie, gm. Czaplinek poprzez remont dachu połączony z adaptacją poddasza na „Uniwersalium Rzemiosł Różnych”

 

Źródło dofinansowania:

Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, w zakresie Działania 4.1. Dziedzictwo kulturowe.

Beneficjent:

Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie, Siemczyno 81, 78-551 Siemczyno, KRS:0000247103

Cele projektu:


Zwiększenie atrakcyjności zasobów kultury Pomorza Zachodniego poprzez zachowanie zabytkowej substancji barokowego pałacu w Siemczynie w wyniku wykonania prac remontowych, konserwatorskich oraz restauratorskich dachu i poddasza wraz z jego przystosowaniem do celów użytkowych związanych z obszarem kultury.

Planowane efekty:

1. Wskaźnik produktu:

  • Liczba zabytków nieruchomych objętych wsparciem – 1 szt.

  • Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – 1 szt.

2. Wskaźnik rezultatu:

  • Wzrost oczekiwanej liczby odwiedzin w objętych wsparciem miejscach należących do dziedzictwa kulturalnego i naturalnego oraz stanowiących atrakcje turystyczne – 2.100 osób

Wartość projektu:

1 992 237,74 zł brutto (słownie: milion dziewięćset dziewięćdziesiąt dwa tysiące dwieście trzydzieści siedem złotych 74/100)

Wkład Funduszy Europejskich:

1 693 402,07 zł (słownie: milion sześćset dziewięćdziesiąt trzy tysiące czterysta dwa złote 07/100)

Zaproszenie do złożenia oferty cenowej na pełnienie funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego branży konstrukcyjno-budowlanej – Siemczyno, 08.02.2018 r.

Termin składania ofert: 15.02.2018 r. godz. 15.00

Miejsce składania ofert – siedziba Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie: Siemczyno 81, 78-551 Siemczyno


Pałac Siemczyno w programie "Odkrywaj Pomorze Zachodnie"

07.09.2022 roku na stronach Facebook Pomorza Zachodniego (Strona Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego), został opublikowany 2-minutowy film promocyjny.


Zespół pałacowo-folwarczny w Siemczynie w programie MEiN "Poznaj Polskę"

Zespół pałacowo-folwarczny w Siemczynie, został wpisany na listę programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

Założenia programu w roku szkolnym 2022/2023

W ramach „Poznaj Polskę” dofinansowaniu w 80% podlegają wycieczki:

  • jednodniowe – do kwoty 5 tys. zł,
  • dwudniowe – do kwoty 10 tys. zł,
  • trzydniowe – do kwoty 15 tys. zł.

– przy czym wycieczka może się odbyć przy udziale co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie może przekroczyć kwoty 150 zł na dobę.