54. Henrykowskie Spotkania Kulturalne

Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie

Sprawozdanie z 54. Henrykowskich Spotkań Kulturalnych w Siemczynie

W Sobotę, 19 listopada 2022 roku, w zabudowaniach folwarcznych zespołu pałacowo-folwarcznego w Siemczynie odbyły się 54. Henrykowskie Spotkania Kulturalne.

Wydarzenie o godz. 17:00 w Sali Kamiennej tego zespołu zainaugurowali przedstawiciele zarządu Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie Zdzisław i Bogdan Andziakowie.

Po przywitaniu gości przez Zdzisława Andziaka, Bogdan Andziak,  przedstawił przegląd wydarzeń HSS od 53. Henrykowskich Spotkań Kulturalnych, tj. od 22 października 2022, a mianowicie:

27.10.2022

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Goleniowie odwiedziło Siemczyno. W ramach wyjazdu studyjnego odbyło się zwiedzanie Interaktywnego Muzeum Baroku oraz Uniwersalium Rzemiosł Różnych w barokowym pałacu w Siemczynie. Przewodnikiem był osobiście Bogdan Andziak.

28.10.2022

Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie aplikowało do programów stargardzkiej, międzyzdrojskiej i kołobrzeskiej karty mieszkańca jako partner. W ramach partnerstwa posiadacze w/w kart na zwiedzanie Interaktywnego Muzeum Baroku oraz Uniwersalium Rzemiosł Różnych w pałacu w Siemczynie, otrzymają zniżkę w wysokości 20%.

 

29.10.2022

Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie aplikowało do programu Zachodniopomorskiej Karty Rodziny i Zachodniopomorskiej Karty Seniora. W ramach partnerstwa posiadacze w/w kart na zwiedzanie Interaktywnego Muzeum Baroku oraz Uniwersalium Rzemiosł Różnych w pałacu w Siemczynie, otrzymają zniżkę w wysokości 20%.

30.10.2022

Na kanale YouTube Pana Tadeusza Brożka ukazała się relacja z VI. Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa oraz 53. Henrykowskich Spotkań Kulturalnych. Zachęcamy do oglądania i do subskrybowania kanału naszego niestrudzonego dokumentalisty. Linki dostępne są również na naszej stronie Facebook oraz na stronie hss.siemczyno.pl. Tadziu serdecznie Tobie dziękujemy za włożony trud w stworzenie tego sprawozdania.

02.11.2022

Zakończono prace budowlane i dokonano ich odbioru przez konserwatora zabytków, projektu pt. „Siemczyno, pałac barokowy (XVIII w.): częściowy remont dachu wraz z częściowym remontem więźby dachowej oraz stropu pierwszego piętra skrzydła północnego (XIX/XX)” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

03.11.2022

Prezes HSS Zdzisław Andziak oraz Wiceprezes HSS Bogdan Andziak, na zaproszenie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pana Olgierda Geblewicza, uczestniczyli w gali „Święto Turystyki Pomorza Zachodniego”, która odbyła się w Diune Hotel w Kołobrzegu. Na gali Marszałek Geblewicz poinformował zaproszonych gości, że Województwo Zachodniopomorskie udzieliło 5,5 milionom gości usług noclegowych na 25 milionów udzielonych w całym kraju w b.r. Ponadto jesteśmy również liderem krajowym w długości pobytów tych gości na Pomorzu Zachodnim. Wskaźnik ten dla naszego województwa wynosi 4,7 doby na jednego turystę, a np. w Małopolsce, będącej w czołówce rankingu tylko 2,6 doby . Jest to dla nas krzepiące, ale również zobowiązujące całą branżę turystyczną naszego regionu do czynienia dalszych wysiłków w celu udoskonalania i unowocześniania bazy turystycznej i noclegowej.

04.11.2022

Dokonaliśmy końcowego rozliczenia projektu częściowego remontu dachu skrzydła północnego pałacu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota dofinansowania tego projektu to 157 000 złotych. Całkowita wartość inwestycji 212 096,44 złotych.

05.11.2022

Koło Gospodyń Wiejskich z Siemczyna uczestniczyło w konkursie kulinarnym na szczeblu wojewódzkim pt. „Bitwa regionów”, który odbył się w Mieszkowicach. Nasze Koło w tym konkursie zdobyło wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy osiągnięcia tak wysokiej pozycji w rankingu wojewódzkim tego konkursu.

09.11.2022

Urząd Marszałkowski w Szczecinie odebrał prace w pałacu Kozia Góra. Prace obejmowały inwentaryzacje architektoniczną pałacu, ekspertyzę stanu technicznego pałacu, ekspertyzę geologiczną terenu wokół pałacu. Całkowita wartość zadania 45 277 PLN, kwota dofinansowania prac przez Urząd Marszałkowski 35 000 PLN.

 

18.11.2022

Urząd Marszałkowski odebrał prace wykonywane w Pałacu Siemczyno,  polegające na wymianie kolejnych 8-miu okien w budynku pałacu. Całkowity koszt zadania to 84 869,99. Wysokość dofinansowania tej inwestycji przez Urząd Marszałkowski wyniosła 60 000,00 zł.

O godzinie 17:10 następnym, punktem spotkania była prelekcja dr. Andrzeja Kasprzaka, kustosza w Dziale Archeologii Muzeum w Koszalinie pt. „Kamienne kręgi w Pławnie”. Od 2015 roku Pan dr. Andrzej Kasprzak, prowadzi badania cmentarzyska z kręgami kamiennymi w Pławnie. Są to trzy kręgi kamienne oraz trzy kurhany sprzed 2 tysięcy lat, pozostałość po wschodniogermańskim ludzie Gotów. Wg. archeologa wewnątrz kręgów odbywały się ważne narady. Istotna jest też rzadkość znaleziska, ponieważ na przestrzeni wieków, podobne kręgi były niszczone, a kamienie ponownie wykorzystane do innych celów.

Po prelekcji o godz. 17:50 odbyła się wystawa artystycznych tablic ceramicznych, wykonanych przez mieszkańców Pojezierza Drawskiego w Kuźni Ceramicznej w Siemczynie, w której od 19-stu lat prowadzone są warsztaty przez Panią Krystynę Masiukiewicz, artystkę ceramiki. Zainteresowanie Pani Krystyny ceramiką zaczęło się w dzieciństwie od ciekawości jak garncarz toczy  garnki na kole, ale odnalazła się przede wszystkim w rzeźbie ceramicznej. Inspiracji szuka w naturze, w otoczeniu i tradycji. Swoja wiedzą i pasją dzieli się z mieszkańcami naszego reginu i Pojezierza Drawskiego, a także turystami z Polski  i ze świata odwiedzającymi nasze piękne okolice. Uczestniczy corocznie w międzynarodowych plenerach artystycznych organizowanych przez stowarzyszenie Stacja Kultura z Bornego Sulinowa  i HSS na terenie tutejszego Pałacu, a także w innych wydarzeniach kulturalnych w kraju. Przedstawiane podczas wydarzenia prace powstały w ramach projektu „Artystyczne tablice ceramiczne atrakcją turystyczną Czaplinka”. Realizacja projektu odbyła się ze wsparciem Gminy Czaplinek w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Zapiecek.

Ostatnim punktem wieczoru był występ zespołu śpiewaczego „Biadule” z Kinowa. Kierownikiem zespołu jest Pani Bernarda Bany, natomiast kierownikiem artystycznym Pan Roman Jagielski. Zespół działa przy Gminnym Ośrodku Kultury i Bibliotece w Rymaniu. Wyśpiewano utwory ludowe z różnych regionów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem repertuaru góralskiego.  Publiczność gromkimi brawami przyjmowała kolejne wykonania utworów. Tego wieczoru niejeden uczestnik nucił znane utwory ludowe, a i niejedna nóżka poruszyła się w rytmie znanych melodii. Po występach publiczność  nagrodziła występujących gromkimi brawami. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia artyści i zaproszeni goście udali się na wspólną biesiadę serwowaną przez hotel „Pałac Siemczyno”

  1. Henrykowskie Spotkania Kulturalne w Siemczynie to ostatnie spotkanie z tego cyklu w roku 2022. A był to rok szalony. Ledwo zakończyła się kolejna fala zachorowań COVID-19, i gdy już myśleliśmy, że ten niepewny czas minął, to w lutym zaczęła się wojna na Ukrainie, która trwa do dzisiaj i nas też dotyczy przedłużając okres niepewności. Warunki polityczne i ekonomiczne na świecie się zmieniają. Odczuwamy to również w Polsce. „Szalejąca” inflacja winduje ceny podstawowych dóbr i usług. Ceny energii i gazu osiągnęły niespotykany dotąd poziom wzrostów. Tym bardziej cieszymy się, że nasze wydarzenia cieszą się coraz większą popularnością, i że w trakcie spotkań możemy, chociaż na te kilka godzin zapomnieć o troskach i podziwiać zdobycze intelektualne historii, kultury i sztuki Naszego regionu.

 

Bogdan Andziak